Le Pen'den Macron'a "İslami terörizm" eleştirisi: Zayıf biri

Fransa'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan aşırı sağcı lider Le Pen, rakibi Macron'a yüklendi. Le Pen, rakibinin geleceğe yönelik projeleri olmadığını ifade ederek, "İslami terörizm konusunda Macron zayıf biri" dedi.

Le Pen'den Macron'a
  • 24-04-2017 14:41

Fransa'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda hiçbir aday galip gelemedi. Yasa gereği en yüksek oyu alan iki aday iki aday 7 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlerinde karşı karşıya gelecek. İlk turda oyların yüzde 21,4'ünü alan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen, yüzde 23,9'la rakibi olan siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron'a yüklendi. 

İkinci tur çalışmaları için Fransız halkıyla bir araya geleceğini belirten Marine Le Pen, halkın dikkatini önemli konulara çekmeye çalışacağını söyledi. Le Pen, "İnsanların dikkatini önemli konulara çekeceğim, örneğin İslami terörizm. En azından şunu diyebiliriz ki Emmanuel Macron bu konuda çok zayıf birisi" ifadelerini kullandı. 

Aşırı sağcı lider Le Pen, Macron'la yapılacak ikinci tur seçimlerini "kontrol edilemeyen globalleşmeye" karşı bir referandum olarak niteledi. Le Pen, "Macron Fransız halkını İslami terörizmden koruyabilecek hiçbir projeye sahip değil dedi. 

Fransa'da 7 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur oylamalarının ardından kazanan aday 14 Mayıs tarihinde, Cumhurbaşkanı François Hollande'dan koltuğu devralacak. 

ANKETLER MACRON'U İŞARET EDİYOR

Fransa'da ikinci tur için yapılan anketler siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron'un seçimden zaferle ayrılıp cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacağını işaret ediyor.
Açıklanan anketlere göre ikinci turda Macron yüzde 60-65 bandında bir oy alacak. Anketler ilk turda en yüksek oyu alan Macron'un rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen'in ise yüzde 35-40 civarında bir oyla yarışı tamamlayacağını öngörüyor.

AŞIRI SAĞ OYLARDA REKOR 

Fransa İçişleri Bakanlığı'nın oy sayım sonuçlarına göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron'un ardından ikinci olan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen, oylarını 800 bin civarında artırdı.

2015 yılındaki bölgesel seçimlerde yaklaşık 6,8 milyon kişinin oyunu alarak büyük bir potansiyel yakalayan Ulusal Cephe, partinin lideri Marine Le Pen'in yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminde ise oyların henüz yüzde 97'si sayılmışken yaklaşık 46 milyon seçmenden 7,6 milyonunun oyunu almayı başardı. (NTV)Etiketler: LE PEN
ÇOK OKUNAN HABERLER