Leyla Güven'in kızı: Bizi öldürürse bu sessizlik öldürür

113 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven'in kızı Sabiha Temizkan: 'Bizi öldürürse bu sessizlik öldürür. Bugün konuşmadığımızda yarın konuşmamızın bir anlamı olmayacak.'

Leyla Güven'in kızı: Bizi öldürürse bu sessizlik öldürür
  • 28 Şubat 2019, Perşembe 13:34

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 113 gündür açlık grevinde. Güven, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başlattığı grevi tahliye olduktan sonra Bağlar'daki evinde sürdürüyor.

Tahliye olduğu günden bu yana Güven'in yanında olan kızı Sabiha Temizkan, Mezopotamya Ajansı'ndan Dicle Müftüoğlu ve Mehmet Şah Oruç'un sorularını yanıtladı.

Temizkan, "Bizi öldürürse bu sessizlik öldürü. Herkes bulunduğu yerden sesini yükseltsin. Bu sese her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bugün konuşmadığımızda yarın konuşmamızın bir anlamı olmayacak."

- Annen ile yaptığın röportajda kendisi, 'Biz seninle birlikte büyüdük' diyor. O'nun yaşamına ve mücadelesine tanıklık eden biri olarak bize Leyla Güven'i anlatır mısın?

Ben kendimi bildim bileli annem bir mücadele içerisinde diyebilirim. Sadece siyasi bir mücadeleden değil, bir kadın olarak ayakta kalma mücadelesinden söz ediyorum. Daha önce de anlattım; ama annem ve babam boşandıklarında ben 13 yaşındaydım. Annem ilkokul mezunu ve hiç çalışmamış bir kadındı. Ama bunu hiç sorun etmedi, özgüven problemi yaşamadı, hiç yapamam diye düşünmedi. Ailesinin de kendisine geleneksel kadın rolünü dayatmasına müsaade etmedi. En başta böyle bir başkaldırı, direnme hali vardı. Boşanan bir kadın toplumsal algıya göre ya evinde oturur ya yeniden evlenir ya sadece çocuklarını büyütür, 'namusuyla yaşar'. Annem bütün bu dayatmalara karşı çıktı ve çalışmaya başladı, bizi büyüttü. Daha sonra HADEP döneminde partiyle tanıştı. Oradan da  bugünlere kadar geldi.

'BELEDİYE BAŞKANIYTKEN TOPLU SÖZLEŞMEYE KADINA DAİR MADDELER KOYDU'

Annemin kadınlık rolü her zaman ön plandaydı. Kendi yaşamında bir kadın olarak başlattığı direnişi mücadelesine de çok fazla yansıttı. Zaten kadın hareketinde yer alıyordu, belediye başkanı seçildi. Belediye başkanı iken de kadınlara yönelik çalışmalarıyla adından söz ettirdi. Toplu iş sözleşmesine kadınlara dair maddeler koydurttu. Bunlar o dönem de çok önemsendi. Bu durum Türkiye'de ilgiyle karşılandı. Hatta bir takım kadın programları da annemi konuk almak istediler ama sonra kendisinin ve partisinin kimliğini öğrendikten sonra vazgeçtiler. Bir yandan da bir ayrıştırma, ötekileştirme halini yakından hisseden bir kadın. Ben de bir Kürt çocuğu olarak Konya'da büyüdüm ve  bu ayrışmayı hep hissettim. Anneme dönecek olursak; kadın kimliğini hiçbir görevi sırasında arkada bırakmadı. Belediye başkanıyken, milletvekiliyken, partinin bütün organlarında hayatında her zaman kadın olarak yer aldı. Bu da iktidarı biraz korkutuyor galiba.

'ANNEM EMEKÇİ BİR KADIN'

Çünkü iktidarlar çok eril bir zihniyetle kurulmuşlardır ve kendilerini sarsacak hareketlerden korkarlar. Kadınların gücünden gerçekten korkuyorlar. Annem de sanırım korkuttu onları. Kadınlığıyla, duruşuyla, mücadelesiyle gerçekten korkuttu. Şimdi de yine onları korkutan bir eylem içinde. Annemi nasıl özetleyebilirim; belki çok emekçi olduğunu belirtmem gerekir. Annem olduğu için böyle söylüyor muşum gibi duruyor ama zorlanıyorum bunu söylerken. Dokunduğu herkesten, yardım ettiği, bir şeyler paylaştığı, yüreğine dokunduğu herkesten bunları duyuyorum. Evet annem gerçekten herkesin yüreğine dokunan, fedakar emekçi bir kadın. Belki Leyla Güven derken de ilk akla gelen de bu diyebilirim.

KAYNAK: ARTI GERÇEK

DEVAMI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN

https://www.artigercek.com/haberler/leyla-guven-in-kizi-bizi-oldururse-bu-sessizlik-oldurur

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık