Maduro sıkışıyor: Fransa da Juan Guaido’yu tanıdı, AB sırada

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Venezüela’daki muhalif lider Juan Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdıklarını açıkladı. İlerleyen saatlerde diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden de aynı yönde bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Maduro sıkışıyor: Fransa da Juan Guaido’yu tanıdı, AB sırada
  • 04 Şubat 2019, Pazartesi 12:09

DİKEN'İN HABERİNE GÖRE:

Venezüela lideri Maduro, 20 Mayıs 2018’de düzenlenen seçimleri yüzde 68 oyla kazanmış, ancak seçimlerin şeffaf, adil, eşit ve uluslararası standartlarda yapılmadığı ileri sürülmüştü.

Meclis de Maduro’yu ‘yasadışı’ ilan etmiş ve yönetimi devralması için ordudan destek istemişti. Muhalif lider Meclis Başkanı Juan Guaido ise destekçilerini meydanlara dökerek 23 Ocak 2019’da kendisini ülkenin ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmişti. 

Guaido’yu ilk olarak ABD daha sonraysa Brezilya, Kanada, Paraguay, Kolombiya, Arjantin, Peru, Ekvador ve Kosta Rika devlet başkanı olarak tanımıştı.

Son olarak ABD Başkanı Donald Trump dün CBS kanalına verdiği söyleşide Venezüela’ya asker göndermenin ‘değerlendirilen seçeneklerden biri’ olduğunu söylemişti.

AB ülkelerinin verdiği süre doldu
Britanya, Fransa, İspanya, Almanya ve Belçika ise 27 Ocak’ta, sekiz günlük süre vererek, erken seçimlere gidileceği açıklanmazsa Guaido’yu ‘devlet başkanı’ olarak tanıyacaklarını açıklamışlardı. Söz konusu süre bugün doldu. Maduro ise 2 Şubat’ta bu sene içinde erken seçime gidileceğini duyurmuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bugün yaptığı açıklamada Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdıklarını açıkladı.

France Inter radyo kanalına konuşan Le Drian, “Juan Guaido’nun yeni seçimleri düzenleme meşruiyeti olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Halk sokakta, halk değişim istiyor” diyen dışişleri bakanı söz konusu krizden tamamıyla meşru bir başkanlık seçimiyle çıkılması gerektiğinin altını çizdi.

DİKEN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık