MAHMUT TANAL'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MAHMUT TANAL'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MAHMUT TANAL'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
  • 20 Ağustos 2019, Salı 19:32

Siyasi Partiler Kanunu’nun “Genel Başkanlık” başlıklı 15. Maddesine 2/3/2014 tarihinde yapılan değişiklik ile “Siyasi partiler, tüzüklerinde yer almak ve iki kişiden fazla olmamak kaydıyla eş genel başkanlık sistemini;Kanun değişikliği Ak parti tarafından yapıldı.

Eş genel başkanlar, bu Kanunda genel başkan için öngörülen hükümlere tabidir.” İfadesi getirilmiş. * HDP, parti tüzüğünde eş genel başkanlık ile ilgili düzenlemeler yapılmış.

Belediye Kanunu’nun Yetki devri başlıklı “Madde 42- Belediye başkanı, görev ve yetkilerinden bir kısmını uygun gördüğü takdirde, yöneticilik sıfatı bulunan belediye görevlilerine devredebilir.” ifadesi yer alıyor.

Belediye Kanunu 42. Maddenin gerekçesinde de bu durum;Hizmetlerin aksamadan hızlı, verimli ve etkili yürütülmesi amacıyla yetki devri uygulaması kamu yönetiminde vazgeçilmez bir yöntemdir.

Belediye Kanun 42 Madde ile belediye başkanlarının, yetkilerinden uygun gördüklerini başkan yardımcılarına ve diğer yöneticilere devretmesine imkân tanınmaktadır.” Şeklinde açıklanmıştır.Bu sebeple belediyelerde eş başkanlık sistemi suç teşkil etmez.Kamuoyunun Bilgisine!

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye BAŞKANI/Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı/Van Büyükşehir Belediye Başkanların tekrar göreve iade edilmesini ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılması hukuki olur.Aksi takdirde karar siyasi olup keyfi olur

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık