Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Emre Üresin yazılı açıklama yaptı

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Emre Üresin yazılı açıklama yaptı işte o açıklaması....

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Emre Üresin yazılı açıklama yaptı
  • 27 Temmuz 2019, Cumartesi 13:19

Akkuyu Nükleer Santral İnşaatında Kamuoyuna Yansıyan Ürkütücü Haberler ve Hiroşima Felaketinin Yıl Dönümü Nedeniyle Yapacağımız Etkinlik Duyurusu ile İlgili Açıklamamız

BASINA VE KAMUOYUNA

Mersin Nükleer Karşıtı Platform olarak ilimiz sınırları içinde inşaatı süren Akkuyu Nükleer Santralı'nın hukuksuz, bilim dışı ve şeffaf olmayan bir şekilde yürütülen sürecini en başından itibaren yakından izliyoruz.Geçtiğimiz günlerde Akkuyu Nükleer Santralı'nın temelinde tespit edilen çatlaklara ilişkin haberler üzerine bir açıklama yapmış ve zeminin uygun olmadığını daha önce de söylediğimizi hatırlatmıştık. Biz demiştik demekten hoşlanmasak da seçilen alanın uygun olmadığını defalarca söylemiştik. Haklılığımız basına yansıyan haberlerle bir kez daha ortaya çıkmıştı.

Bu haberden yaklaşık üç ay sonra, 21.07.2019 tarihinde bu defa  “Akkuyu Nükleer Santrali'nde Çalışan Mühendislerden Uyarı: Apartman İnşaatı Bile Daha Ciddi Yürütülür.” başlıklı yeni bir haberle karşılaştık. Bu haberde temeldeki çatlakların nedeninin, zeminin kendi kendini taşıyamaması olduğu,temelin deniz suyu dolu olduğu, kullanılan dolgu maddesinin niteliğinin belli olmadığı açıkça ifade edilmekteydi. Söz konusu uyarılar nükleer santral inşaatında çalışan mühendisler tarafından yapılmış ve “yapalım bir şey olmaz” mantığıyla işlerin yürütüldüğü ifade edilmiştir. Evet, tekrar ediyoruz: Akkuyu'nun zemin yapısı çok tehlikeli riskler barındıran böylesi bir tesis için uygun değildir. Bir kez daha, "biz söylemiştik"dememek için nükleer güç santralini yapan Akkuyu NGS A.Ş. ve Rosatom şirketlerine açık çağrı yapıyoruz: Akkuyu’da devam eden inşaatı derhal durdurunuz. Türkiye ve Rusya Hükümetlerine sesleniyoruz: Antlaşmayı karşılıklı olarak iptal ediniz.

Bizler her hangi bir kaza durumunda veya normal çalışma koşulları sırasında, başta bölgemizde yaşayan milyonlarca insanın hayatı olmak üzere, bugünümüzü ve yarınımızı, havamızı, suyumuzu, denizimizi,hayvanlarımızı,çocuklarımıza içireceğimiz sütü, gıdamızı mahvedecek böylesi bir tesisi istemiyoruz. Geçmişte yaşananlardan öğrendik ki nükleer santrallar ve silahlar nedeniyle Dünya'ya yayılan radyasyon sınır ve süre tanımaz. Değişen iklim koşulları yüzünden, öncekilere ek olarak yeni tehlikelerin eklenmesiyle artık enerji elde etmek için nükleer santral yapmak akıl dışıdır ve dünyada var olan tüm nükleer santrallar kapatılmalıdır. Nükleer silahlar etkisiz hale getirilmelidir.

Dünya tarihinde yaşanmış en acı günlerden ikisi olan Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yıldönümü öncesinde insan üretimi radyasyonun yol açtığı felaketlerden bir kez daha ders çıkarmamız gerektiği açıktır. Bu amaçla Hiroşima'ya 6 Ağustos 1945 yılında atılan atom bombasının yıl dönümünde bir araya gelecek ve Sadako Sasaki’yi anacağız. Sadako atom bombasının patlamasından on yıl sonra lösemi hastalığına yakalanan bir kız çocuğu idi. Hep iyileşeceğini umdu ve hastanede yatarken kâğıttan turna kuşları katlamaya başladı. Çünkü efsaneye göre, kâğıttan 1000 adet turna kuşu katlayan bir insanın dileği, mutlaka gerçekleşirdi. Ne yazık ki 644. turna kuşuna geldiğinde minik bedeni devamını getiremedi. Sadako 25 Ekim 1955’te hayata gözlerini yumdu.

Mersin'deki nükleer santral ve nükleer silah karşıtı insanlar olarak hemşerilerimizi, yerel yöneticilerimizi, sivil toplum örgütlerini ve siz değerli basın mensuplarını Japonya ile dostluğumuzun simgesi olan Mersin Kushimato Sokağı'nda bulunan İnönü Parkı’nda 1000 adet turna kuşu yapıp ağaçların dallarına asmaya ve nükleere bir kez daha hayır demeye davet ediyoruz.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Emre Üresin

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık