MERSİN’DE LAİKLİK YARGILANDI

CHP 24, 25 ve 26. Dönem Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı “Laik ve Bilimsel Eğitimi Kazanacağız” başlıklı bir bildiri dağıttığı için “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama” suçlarını işlediği iddiasıyla yargılandı. AYTUĞ ATICI GÖNDERDİ, İŞTE TAM METNİ.....

MERSİN’DE LAİKLİK YARGILANDI
  • 28 Kasım 2019, Perşembe 13:51

Prof.Dr.Aytuğ Atıcı

CHP 24, 25 ve 26. Dönem Milletvekili

MERSİN’DE LAİKLİK YARGILANDI

CHP 24, 25 ve 26. Dönem Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı “Laik ve Bilimsel Eğitimi Kazanacağız” başlıklı bir bildiri dağıttığı için “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama” suçlarını işlediği iddiasıyla yargılandı.

Aytuğ Atıcı, 2016 yılında Birleşik Haziran Hareketi tarafından hazırlanan “Çocuklarımıza ve Geleceğimize Sahip Çıkalım, Laik ve Bilimsel Eğitimi Kazanacağız” başlıklı bir bildiriyi Mersin Forum AVM Meydanı’nda dağıtmış ve öncesinde laikliğe sahip çıkan bir konuşma yapmıştı. O dönemde hakkında fezleke düzenlenen Aytuğ Atıcı’nın yargılanmasına geçtiğimiz günlerde Mersin’de devam edildi.

Yargılama sonunda beraat eden Atıcı’nın, duruşma tutanağına yansıyan ifadesinde, davaya konu olan bildiriyi dağıtmaktan GURUR DUYDUĞUNU belirterek, “Bu bildiride hangi cümlenin suça konu olduğunu Cumhuriyet Savcısının iddianamede belirtmemiş olması İLGİNÇTİR. Türkiye’de yaşayan bütün insanların birlikteliği için mücadele ettiğimi herkes bilir. Böyle bir iddiayı ortaya atanlar yönünden bu iddia, ileri sürenler için bir UTANÇ KONUSUDUR.” dedi.

 Bu ülkede laikliği sevmeyen insanların olabileceğini ancak laikliğin Anayasa’da güvence altına alınan bir ilke olduğunu hatırlatan Atıcı, bu dava ile hem ülke gündeminin hem de adli makamların MEŞGUL EDİLDİĞİNİ belirtti.

Bu dava ile aslında “laikliğin” yargılanmaya çalışıldığını savunan Atıcı, buna hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade etti.

Laikliği savunmaktan asla vazgeçmeyeceklerine vurgu yapan Atıcı, “Bedeli ne olursa olsun laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini savunmaya devam edeceğiz. İnançları siyasetle kirletmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Herkesin inancı kendine göre iyidir. Devleti yönetenlerin görevi ise herkesin inancı gereği ibadetini özgürce yapmasını sağlamaktır. Laikliği savunmanın ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama’ suçu olduğunu iddia etmek akıl ve mantığa sığmadığı gibi hukuk ilkelerine de sığmaz. Türkiye’nin her türlü tahrik ve zorlamalara rağmen bu zor günleri aşacağına ve “Birlikte Yaşam Kültürü”nü geliştireceğine inancım tamdır.” diye konuştu.

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık