MGC Basın bayramı ile ilgili açıklama yaparken, ödüllerin sahiplerini de açıkladı

Mersin Gazeteciler Cemiyet (MGC) bugün yaptığı yazılı açıklamada, basın bayramı ile ilgili görüş bildirirken, ödül alan meslektaşlarımızı da açıkladı.

MGC Basın bayramı ile ilgili açıklama yaparken, ödüllerin sahiplerini de açıkladı
  • 24-07-2017 19:29

MGC(NİN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI ALTTA:

 

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI’NI KUTLAMIYORUZ

Türk basını, 24 Temmuz 1908’de sansür uygulamasını reddetmiş ve özgür basın için ilk büyük adımı atmıştı.  Basın özgürlüğü için o günden bu yana büyük mücadeleler verildi. Gazeteciler, gerektiğinde canlarını ortaya koyarak basın özgürlüğünü yaşatmaya çalıştı. Belki hiçbir bir dönemde tam olarak basın özgürlüğü tesis edilemedi ama nesiller boyunca gazeteciler Atatürk’ün ‘Basın hürdür sansür edilemez’ ilkesiyle mücadelesini sürdürdü. Resmi sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz tarihi de bu bilinçle Basın Bayramı olarak kutlandı.

 İçinde bulunduğumuz koşullarda bizler, 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak kutlayamıyoruz. OHAL koşullarında gazetelerin, televizyonların, radyoların özgürce yayın yapamadığı,  kurumların kapatılma korkusuyla, gazetecilerin davaya ya da tutuklamalara muhatap olma korkusuyla yaşadığı, Anadolu basınının günden güne artan ekonomik sorunlarla boğuştuğu, muhabirlerin haber takip ettikleri için, yazarların görüşlerini ifade ettikleri için tutuklandıkları, cezaevindeki gazeteci sayısında dünya birinciliğine doğru gittiğimiz bir ortamda Basın Bayramı’nı kutlayamıyoruz.

Gazetecilik faaliyeti dışında hiçbir faaliyet yapmamış muhabir, köşe yazarı, karikatürist arkadaşlarımızın cezaevinde olduğu, onlardan bir kısmının davasının bilerek ya da bilmeyerek 24 Temmuz Basın Bayramı’na denk getirildiği bir ortamda, Basın Bayramı’nı kutlamayı reddediyoruz.

ALTIN LİMON ÖDÜLLERİ’NDE DERECEYE GİREN MESLEKTAŞLARIMIZ

Mersin Gazeteciler Cemiyeti olarak, Anadolu basınında niteliğin artırılması, genç meslektaşlarımızın teşvik edilmesi amacıyla Altın Limon Gazetecilik Ödülleri düzenlenmektedir. Geçtiğimiz aylarda başvurularını aldığımız Altın Limon Gazetecilik Ödülleri’ne çok sayıda meslektaşımız katıldı. Dereceye giren arkadaşlarımıza ödüllerini bir ödül töreni ile vermek istiyorduk ancak onlarca meslektaşımızın cezaevinde olduğu bir ortamda, ödül töreni düzenlememe kararı aldık. Dereceye giren arkadaşlarımızı tebrik ediyor, gazeteciler olarak özgürce yazacağımız, ödül törenlerimizi gönül rahatlığıyla yapacağımız günlere kavuşmayı temenni ediyoruz.

Altın Limon Gazetecilik Ödülleri’nde dereceye giren arkadaşlarımız şunlar:

YILIN TV PROGRAMCISI CEM SEYMEN CNN

KÖŞE YAZISI: ABİDİN YAĞMUR

ULUSAL GAZETE HABERİ: MUSTAFA İNSAN

ULUSAL TV HABERİ MUSTAFA ERCAN

EN İYİ FOTOĞRAF: KORAY ÜNLÜ

EN İYİ SAYFA DÜZENİ: FATİH ŞAHİN İMECE GAZETESİ

SÖYLEŞİ: ABİDİN YAĞMUR

EKONOMİ  HABERİ: MELTEM AHADOĞLU  

YEREL GAZETE HABERİ: FATMA AYDIN

ARAŞTIRMA: KADIN GAZETESİ

SPOR HABERİ: MEHMET DİPSELVİ

RÖPÖRTAJ: MERSİN GAZETESİ

RADYO PROGRAMI TUĞBA YÜRÜK

RADYO SPİKERİ   CEVDET ÇAPAR

TELEVİZYON PROGRAMI: AHMET ÖZDEMİR FAY HATTI

TELEVİZYON HABER SPİKERİ: DUYGU CANOVA

TELEVİZYON RÖPÖRTAJ: TEKİN NARŞAP

EN İYİ İNTERNET SİTESİ: VAHAP ŞEHİTOĞLU

İNTERNET EN İYİ SPOR  SİTESİ  : ÖMER TOPRAK  

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ HAMİT İZOL, FATİH ALKAR. YASİN ABACI, FATMA AYDIN, HALDUN OKDEMİR

GAZETECİLİK VEFA ÖDÜLÜ: ÜNİVERSİTE GAZETESİ...ÇOK OKUNAN HABERLER