Milas'ta havai fişek ve dilek fenerleri yasaklandı

Milas Belediyesi, milli gün ve bayramlarl,a uluslararası organizasyonlar (Festival vb.) dışında havai fişek gösterilerinin tamamen yasaklanması kararı alındı.

Milas'ta havai fişek ve dilek fenerleri yasaklandı
  • 08 Eylül 2019, Pazar 16:52

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün teklifiyle, geçtiğimiz Cuma günü toplanan Belediye Meclisinde alınan kararla; Milas ilçe sınırları içerisinde, özellikle yaz aylarında, çeşitli tesis ve işletmelerde düğün, nişan, kına gecesi gibi tören ve etkinlikler sırasında veya sokaklarda, gece geç saatlerde yapılan havai fişek gösterilerinin yarattığı gürültü kirliliği, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden; milli gün ve bayramlarl,a uluslararası organizasyonlar (Festival vb.) dışında havai fişek gösterilerinin tamamen yasaklanması kararı alındı. Havai fişek yasaklama gündem maddesinin görüşülmesi sırasında Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın sunduğu öneriyle ilçe sınırları içerisinde dilek fenerlerinin de kullanımının yasaklanması karara bağlandı.

Alınan bu kararla özellikle yaz aylarında sorun haline gelen ve vatandaşların yoğun şikâyetine neden olan havai fişek ve dilek feneri kullanımının önüne geçilerek toplum ve çevre sağlığının korunmasının amaçlandığı bildirildi.

Milas, ilçe sınırları içerisinde Tuzla ve Bafa Gölü gibi sulak alanların varlığından dolayı yaban kuşlarının üreme alanları içerisinde ve göç yolları üzerinde yer aldığı belirtilirken, alınan bu kararla doğal hayata insan eliyle verilen zararın da önüne geçilmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat belediye meclisi toplantısından sonra havai fişek ve dilek fenerlerinin yasaklanmasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Milas, çok geniş bir alan. Özellikle düğün mevsiminin yoğun olduğu –ki bu hafta bana 60 civarında davetiye geldi- buralarda sürekli havai fişek atılması; ormanlık alanlarımız, insan sağlığı ve huzuru açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarıyor. Bir hafta içerisinde yüze yakın düğünün olduğu bir ilçede bu tür uygulamalar sorun oluşturuyor. Ayrıca dilek fenerleri de çevremizde bulunan ormanlık alanlarda yangınlara neden olabileceği için yasaklandı.”

BİRGÜN GAZETESİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık