Öksüz ve Yetimlerin Hakkı İçin Bu İhaleye Bir Baksanız!

haberanaliz.net HABER SİTESİ olarak Mersin MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz’ın dikkatlerine sunuyoruz…

Öksüz ve Yetimlerin Hakkı İçin Bu İhaleye Bir Baksanız!
  • 29-04-2017 13:25

Sn. Başkanım, Uzun süredir tarafıma Whatsap hattından bilgiler ulaştırılıyordu. Söz konusu bilgiler İHALE mevzusu olunca, derinlik isteyen, bilgi ve beceri isteyen, teknik donanım isteyen hususlar olduğu için öncelikle anılan ihalenin dokümanlarına ulaştım.

Kamu İhale Kurumunun EKAP sayfasına girip ihalenin tüm dökümanlarını indirdim ve inceledim. Gördüklerimi sizle paylaşmak istiyorum.

“TOPRAK TESFİYE, SANAT YAPILARI VE ÜSTYAPI İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR “ deniyor.  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOL YAPIM BAKIM VE ONARIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NIN bu işle ilgili  EKAP’ta yayınlamış olduğu bilgiler üzerinden konuşu ele almak istiyorum.

İlgili ihale ile alakalı EKAP bilgilerini içeren FOTO görüntüleri Aşağıya Resim alıyorum.

Şimdi bu yayınladığım Resim görüntüler EKAP ta yer alan ihale bilgileriniz. Bu bilgilerin içinde okurken aşağıdaki hususları gördüm. Dikkatimi celp etti.

Asfalt palenti Mersin ili sınırları içinde kurulu olması şartı konmuş. Ayrıca Bildiğim kadarı ile kapasite raporu hizmet alım ihalelerinde olur, acaba ben mi yanılıyorum?

Şimdi bakın bu bilgiler içinde:

4.3.2. Makine, teçhizat ve diğer ekipmana ilişkin belgeler maddesinde yer alan;

“İstekliler kendi malı veya kiralık istenen en az 320 Ton/saat kapasiteli asfalt plenti/plentlerinin Mersin İl Sınırları içerisinde kurulu olduğu yeri ve kapasitelerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kapasite raporu ile belgelendireceklerdir.”

Yine aynı maddenin içinde;  “İsteklinin Mersin ili Sınırları içerisinde kurulu olan plent/plentlerin kiralama sözleşmelerini teklifleri ile beraber sunacaklardır. Kiralanan plent/plentlerin toplam kapasitesi enaz 320 Ton/saat olacaktır. Ayrıca kiralanan plent/plentler noter onaylı kira sözleşmesi, imza sirküleri, kiralanan plent/plentlerin faturası ve kiralanan plent/plentlerin Mersin İl Sınırlarında sabit kurulu olduğunu gösteren kapasite raporu teklif ekinde sunulacaktır.”

5.Ekonomik açıdan en avantajlı teklif fiyatla birlikte fiyat dışındaki unsurlar da dikkate alınarak belirlenecektir. Maddesinde;

“A.2.1. Belediye sorumluluk alanındaki cadde, sokak ve bulvarlarda en az 630.000 (Altıyüzotuzbin) ton Bitümlü Sıcak Karışım üretimi, serme ve sıkıştırma işi yapılmış ise (Yüklenici malı Bitüm ile üretilmiş); 20 puan.”

“A.2.2. Belediye sorumluluk alanındaki yollarda en az 3.000 (Üçbin) Dekar Tek kat / Çift Kat / Astarlı-Astarsız Sathi kaplama işi yapılmış ise (Yüklenici malı Bitüm ile yapılmış); 10 puan.”

“Not:2) Bu hususun belgelendirilmesi için iş denetleme veya iş yönetme belgeleri geçerli sayılmayacaktır.”

Deniyor ve bu şartlar İdarenin hazırladığı şartnameye konmuş. Bu hali ile EKAP ta yayınlanmış. İhale AÇIK ihale… Yani Herkese açık... Ama bu şartlara göre HERKESİN GİRMESİ MÜMKÜN gözükmüyor. Bu maddelerin Serbestlik, rekabet ve açıklık ilkesi gereği tam rekabetin oluşmasını engelleyeceğini düşünüyorum.

Hem sonra teknik şartnameyi ve eklerini incelerken görüyorum ki, sati kaplama alanlar var. Benim bildiğim Özel idare kayıtlarında kırsal alanda mersin ili sınırları içinde sati kaplama alanı 5177 dekar civarı. İhale dokümanlarında da her ilçede yol ağı mevcuttur yazmakta. Bu yol ağı 2015/1262 sayılı idareniz tarafından gerçekleşen ihalede de belirtildiğini biliyorum. Orada 5177 dekarı olan alan burada 6000 dekarı bulmakta, acaba bu artış nasıl oldu ve nasıl hesaplandı bunu bir incelemenizde fayda var. Bu akıllarda şu sorunun takılmasına vesile oluyor. Bu iş mükerrer mi yapılıyor?  Önceki işte iş bitimi 920 gün idi sanırım. 2017 yılı sonuna bitiminin olması lazım. Keşif artışı olmuyor mu, 10 ay önce bitirilmiş olmayacak mı?

Tabiî ki yapılan işlerin idarece mutlaka bir izahı vardır.

Değerli Başkanım, ben bu yazıyı yazarken Google arama motorunda bir arama yaptım. Bu arada karşıma aşağıdaki haber linki çıktı. O linki de buraya alıyorum. Belki siz okumadınız yâda ilgililer görmedi, bir de o linkin üzerini tıklayıp ilgili haberi okuyunuz. İşte O link:

http://sonses.tv/haber/4055/mersin-bu-ihaleyi-konusacak.html

Ayrıca Başkanım, yine google arama motorunda gezinirken aşağıya aldığım linklerdeki haberleri okudum. Belki dikkatinizi celb eder ve sizde okursunuz. Bu linklerdeki haberlerde de burada size yazdığım hususlara benzer farklı haberler var. İşte o linkler:

http://www.hurriyet.com.tr/ankara-buyuksehirin-1-9-milyar-dolarlik-yol-ihalesi-iptal-29844852

http://www.insaat360.com/haber/19-milyarlik-ihaleye-7-firmadan-sikayet-/226/

http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/milyarlik-ihaleler-aldi-belgeleri-sahte-cikti-1047756/

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/saygi-ozturk/simdi-gokcekten-hesap-sorma-zamani-912269/

Bu linklerdeki haberlere konu olan KİK in itirazlara verdiği kararlarını da buldum Okudum. Lütfen sizde okuyun. Karar numaraları: 2015/UY.II-2188 ve 2015/UY.II-2189

Tüyü bitmedik yetim hakkı diyoruz. BEYTÜL MAL diyoruz. Öksüz ve yetimlerin, şehitlerin hakkının olduğu, tüm vatandaşlarımızın hakkının olduğu DEVLET KASASI ve oradan yapılacak harcamalar söz konusu. İsterseniz dikkatli bir şekilde şu ihalenin dokümanlarını birde siz inceleyin, uzman kişilere incelettirin. Neticede daha ihalenin gerçekleşmesine zaman var. Kamu kaynaklarımıza zarar gelmesin.ÇOK OKUNAN HABERLER