Patnos Cezaevi’ndeki Hak İhlalleri Meclis’e Taşındı

Patnos Cezaevi’nde darp ve kötü muamelenin yanı sıra suyun içmek için uygun olmadığını ve tüberküloz gibi salgın hastalıkların görüldüğünü ifade eden HDP’den Taşdemir Meclis’in konuyu araştırmasını istedi.

Patnos Cezaevi’ndeki Hak İhlalleri Meclis’e Taşındı
  • 05 Şubat 2019, Salı 19:52

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlalleriyle ilgili Meclis araştırması açılması için önerge verdi.

Taşdemir, hapishanedeki suyun içmek için uygun olmadığını ve tüberküloz gibi salgın hastalıkların görüldüğünü ifade etti. Ayrıca mahpusların darp ve kötü muamele şikayetlerinin yanı sıra ayrımcılık yapıldığına dair şikayetleri dile getirdi.

“Cezaevi yönetimi de kabul etti”

Önergenin gerekçesinde şu bilgiler yer aldı:

 “Patnos L Tipi Kapalı cezaevinde tutuklulara dönük darp, hakaret, çıplak arama dayatması, keyfi disiplin cezaları gibi idarenin tutumundan kaynaklanan çok ciddi insan hakları ihlalleri yaşanıyor.

“Cezaevinde kalan tutukluların yakınları,  yaptıkları açık görüş ve telefon görüşü sonrası tutukluların sürekli sistematik işkenceye varan şiddet darp ve hakarete maruz kaldıklarını, yakınlarının yüz ve vücutlarında darp ve işkence izleri olduğunu aktarıyor. 

“Cezaevinde özellikle son iki yıldır kesinlikle içilemeyecek derecede kirli, tutuklular üzerinde ciddi zehirlenme ve sağlık sorunlarına yol açan, demir ve kükürt oranları yüksek, içme suyu kategorine girmeyen su kullanıldığı yönündeki bilgiler cezaevi yönetimi tarafından da kabul edildi.

“Yemeklerden böcek ve jilet çıkıyor”

“Yemeklerin içinden başta böcek ve jilet gibi cisimlerin çıktığı, yemeklerin hem kötü olmasından hem de yetersiz verilmesinden kaynaklı tutukluların ciddi kilo kaybı yaşadığı tarafımıza gelen bilgiler arasında.

“Tutukluların yaşadıkları bu ağır ihlalleri dışarıya iletmek için İnsan Hakları Derneği, elçilikler, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarına gönderdiği mektup ve fakslara el konuluyor, gönderilmesine izin verilmiyor.

“Aynı şekilde tutukluların yaptığı suç duyuruların da işleme konulmadığı ve dilekçelerin yırtılıp atıldığına dair çok sayıda başvuru alıyoruz.”

“Bunlar insan değil, terörist, diyerek savundu”

“Cezaevinde yaşanan bu sorunlara ilişkin cezaevi yönetiminden bilgi almak istediğimizde ise kurum yetkilileri, özellikle de 2. müdürler, yaşananlara ilişkin bilgi vermek yerine tutuklulara dönük ırkçı, ayrımcı ve hakaret içerikli sözleriyle yapılan insan hakları ihlallerini teyit ediyor.

“Daha önce ‘Burada devlet de benim, hukuk da benim’ sözleriyle basına da yansıyan kurum yetkililerinin bu tutumları herhangi bir uyarı veya yaptırımla sonuçlanmadığı için devam ediyor.

“Son olarak geçen hafta yerel basında ‘Patnos cezaevinde isyan çıktı’ haberlerine dair milletvekilleri olarak bilgi almak istediğimizde kurum müdürlerinin bu tutumu devam etti.

“Görüştüğümüz 2. müdür H.H. ‘Burada insan hakları ihlali yoktur, çünkü bunlar insan değil, bunlar kendilerine siyasi tutuklu diyen teröristlerdir, ben burada devleti temsil ediyorum ve devletin teröristlere yaklaşımı belidir’ şeklindeki söylemleriyle cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ve işkenceyi resmen kabul etti ve savundu.”

Taşdemir bu açıkladığı gerekçelerle Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti.

Avrupa Konseyi’nin “Avrupa cezaevlerinin 10 yıllık eğilimleri” başlıklı bir raporuna göre Türkiye’de cezaevindeki kişi sayısı 2005’ten 2015’e yüzde 220 arttı. 2005’te 54 bin 296 olan tutuklu ve hükümlü sayısı 2015’te 173 bin 522’ye çıktı. Bir mahpusun ortalama tutukluluk süresi de yüzde 153 arttı. (AS)

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık