Sağlık Bakanı Demircan Pencap Başbakanı Şerif’le Görüştü

Sağlık Bakanı Demircan Pencap Başbakanı Şerif’le Görüştü

Sağlık Bakanı Demircan Pencap Başbakanı Şerif’le Görüştü
  • 16-09-2017 13:22

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Demircan, dost ve kardeş Pakistan halkının her zaman Türkiye’nin yanında yer aldığını belirterek, son olarak 15 Temmuz Darbe kalkışması esnasında da yanımızda olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Demircan, “Her fırsatta kara gün dostu olduğunu gösteren Pakistan, Fetö terör örgütünün tasfiye edilmesinde ve bağlantılı görülen kişilerin ülkeyi terk etmelerinde tereddütsüz davranarak Türkiye’nin yanında yer aldığını göstermiştir. Halkım adına teşekkür ediyorum.” dedi.

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde konuk Başbakanı ve heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Demircan, her konuda olduğu gibi sağlık alanında da özellikle Pencap eyaleti ile güzel ve gelişen bir işbirliği içerisinde olduklarını dile getirdi.

Konuk Başbakan Şahbaz Şerif de yaptığı konuşmada Türkiye’den sadece sağlık alanında değil, polislerin eğitimi de dahil birçok konuda destek aldıklarını bildirerek teşekkür etti. 

Şahbaz, sağlıkta hizmet alımı yaptıklarını ve bu yolla hizmet sunduklarını ifade ederek, Türkiye’den daha fazla destek istedi. Sağlıkta Türkiye’nin önemli dönüşümler gerçekleştirdiğini belirten Şahbaz, “Türkiye’den tecrübe aktarmasını bekliyoruz. Daha fazla destek istiyoruz.” dedi.

 

Özellikle standartlarla ilgili desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydeden konuk Başbakan, daha sonra şöyle konuştu: “Sağlıkta Türk şirketlerin ülkemize daha fazla gelmelerini istiyoruz. Neden hizmet alımlarımızı Türk şirketlerden yapmayalım? Türkiye’nin sağlık sistemini tek çatı altında toplaması tecrübesinden de yararlanmak istiyoruz. Elimizde para var, ama bu parayı nereye, doğru bir biçimde harcayacağımızı bilmiyoruz.”

Bakan Demircan da sağlık sigortası tecrübesi başta olmak üzere birçok konuda Türkiye’nin seve seve tecrübe aktarımı yapabileceğini söyledi.

Türkiye’nin yeni dönemde ilaç, tıbbi malzeme ve cihazda yerelleşme çalışmaları başlattığını da ifade eden Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Pencap’tan gelen hastaya karaciğer plantasyonu yapılmasını örnek göstererek, daha fazla hasta tedavisi yapabileceklerini dile getirdi. 

Bakan Demircan, Pencap’ın sağlık sigortası, sağlık personelinin sürekli eğitimi ve hastane yönetimi konularındaki yardım taleplerini karşılamaya çalışacaklarını söyledi. Demircan, Lahor’da yapılacak sağlık fuarına da katılma sözü verdi.

-SAGLIK.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER