Sigarayı bırak menengicin tadına bak

Sigarayı bıraksanız bile zararlı etkilerinden kurtulmanız zaman alır. Akciğerlerinizi onarmanızın aslında keyifli bir yolu var. Günde 2 fincan menengiç kahvesi için, rahat nefes alın...

Sigarayı bırak menengicin tadına bak
  • 05-08-2017 20:55

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından biliniyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Birçok ülkede akciğer kanseri görülüyor ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biri. Uzun süredir sigara kullandınız ve artık içmiyorsunuz. Sigaranın ciğerlerinizde bıraktığı olumsuz etkileri vücudunuzdan atmak istiyorsanız mutfağınıza bir göz atın... Bazı besinler içindeki antioksidanlarla vücudunuzda detoks etkisi yapar. Bunların başında şifalı bir bitki olan menengiç geliyor. Özellikle dağlık ve kırsal kesimlerde ekolojik olarak yetişir. Siirt fıstığına benzer Menengiç son yıllarda kahvesi ile ününe ün kattı. Güçlü bir protein ve yağ deposudur, besin lifleri, doymamış yağ asitleri, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Özellikle akciğer iltihaplarını temizler. Bronşite, nefes darlığına, öksürüğe ve balgama karşı oldukça faydalı bir bitkidir. Günde 1-2 fincan içebileceğiniz menengiç kahvesi, sigara dumanının tıkadığı solunum yollarınızı yeniden açar. Bunun yanı sıra akciğerlere iyi gelen diğer besinler şöyle...

Keçiboynuzu çayı: Birkaç tane kuru keçiboynuzu dalından yapabileceğiniz lezzetli keçiboynuzu çayıyla vücudunuzu yenileyebilir ve de sigaranın neden olduğu stresi yokedebilirsiniz. 6 Elma: Bir demliğin içine elmayı kabuğuyla dilimleyin ve içerisine bir tutam zencefil, 2 çubuk tarçın atın. Karışımı demleyin. Akciğerlerinizi bu karışımla yenileyebilirsiniz.

Ebegümeci: Kanserden koruyucu bu olağanüstü bitkinin çayını her gün aç karna 1 fincan için. Bu çay, sigarayı bırakan kişilerin akciğerlerini 70 günde temizler.

Okaliptus: Doğal bir antibiyotiktir. İçinde bol miktarda uçucu yağ barındırır. Bu kimyasal yağlar, akciğerlerde oluşan enfeksiyonlara tedavi eder. Kanın çoğalmasını sağlar. Okaliptus çayı, solunum problemlerine, bronşit ve sinüzite iyi gelir.

Zencefil: Çok iyi bir antioksidandır. Bunun yanı sıra, çok kuvvetli bir şekilde vücuttan toksin atar.Akciğerlerde oluşan toksinleri ve mukusu, istenmeyen parçacıkları zencefil atmaktadır. Zencefili çay olarak veya yiyerek kullanabilirsiniz.

TİRYAKİSİ OLACAĞINIZ BESİNLER
Yulaf ezmesi: 20 gün boyunca 2 yemek kaşığı sıcak suda bekletilmiş yulaf tüketmek, nikotin bağımlılığını azaltıyor. 

Tam tahıllar ve fındıkgiller: İçerdikleri E vitamini ile akciğer kanserine karşı koruyucudur. 

Domates: Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bırakanlara ilk 20 gün 1 çay bardağı domates suyu öneriliyor. Böylece hem bağımlılık azalırken hem de domatesin içerdiği likopen sayesinde antioksidan etkisinden yararlanılıyor.

Muz: Hem sigarayı bırakmada hem de sigaranın yarattığı zararlı etkileri yok etmede B vitamini ve potasyum içeriği ile yardımcı olur. 

Ispanak, kinoa, badem, esmer pirinÇ: Her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve tam tahıl kaynağı bir besin tüketmek sigara içme isteğini bastırıyor.
-TAKVİM-ÇOK OKUNAN HABERLER