“Silivri’de Böyle Bir Yağış 200 Yıl Önce Görülmüştü”

“Silivri’de Böyle Bir Yağış 200 Yıl Önce Görülmüştü”

“Silivri’de Böyle Bir Yağış 200 Yıl Önce Görülmüştü”
  • 19-07-2017 16:20

İstanbul’da dün meydana gelen yağışın tabii bir afet olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Özellikle Silivri, Üsküdar, Beykoz ve Sarıyer ilçelerimiz bu yağışlardan fazlaca etkilendi. Bu yağışlarla Silivri’ye Temmuz ayı boyunca toplam düşmesi gereken yağışın 3 katından fazlası 1 saat içinde düştü. Bu durum Silivri’de en son 200 yıl önce gerçekleşmişti” diye konuştu.

İkazlar Yapıldı

Dün meydana gelen yağışlardan önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) ilgili mercilere gereken uyarıları yaptığını da belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İstanbul’da yaşanan bu yağışlardan bir gün önce İstanbul ve çevresinde aşırı yağışların beklendiğini MGM yaptığı ikazlar ile valilik, belediye, AKOM gibi gerekli yerlere iletmişti. Bu uyarılar sayesinde belki de can kayıpları yaşanmadı” açıklamasını yaptı.

Silivri’deki Yağış En Son 200 Yıl Önce Görülmüştü

İstanbul’da çok kısa sürede çok fazla yağış meydana geldiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Misal olarak Silivri’nin yıllık yağış miktarı metrekarede 654 kg iken 17-18 Temmuz’da bu ilçemize 134,5 kg yağış düştü. Aynı ilçemizde 1 saatte ölçülen yağış miktarı ise 101,4 mm olarak gerçekleşti ve bu durum en son 200 yıl önce görülmüştü. Aynı şekilde yıllık normal yağış miktarı 663,6 kg olan Üsküdar’a aynı tarihlerde 116,1 kg, normal yağış miktarı yıllık 849,7 olan Beykoz’a 99,1 kg yağış düştü. Yıllık yağışı ortalama 849,7 olan Sarıyer’de ise 17-18 Temmuz’da 91,4 kg yağış görüldü” değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’da da Aşırı Yağışlar Görüldü

17-18 Temmuz tarihlerinde sadece İstanbul’da değil Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’da da aşırı yağışlar görüldüğünü söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yıllık ortalama yağış miktarı 591,8 olan Çanakkale Bayramiç’te bu tarihler arasında 163,6 kg metrekareye yağış düştü. Bayramiç için bu oran 200 yılın rekoruydu. Bunun yanında Tekirdağ Hayrabolu’da 70 yılın rekoru kırılarak 116,5 kg, Kırklareli Babaeski’de ise 50 yılın rekoru kırılarak 116,1 kg yağış gerçekleşti” dedi.

Son 24 Saatte de Aşırı Yağışlar Oldu

Aşırı yağışların bazı bölgelerde devam ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Son 24 saatte Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Akçova Beldesi’nde metrekareye 118 kg yağış düştü.  Yine Derince ilçesi Karagöllü’de 63 kg, Kartepe Cengiz Topel’de 55 kg yağış gerçekleşti. Zonguldak Karadeniz Ereğli ve Sakarya Kocaali ve Karasu’da fazla yağış alan yerler arasında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da Dere Islah Çalışmaları Sürüyor

İlgili bütün birimlerin ve vatandaşların Meteorolojinin yapmış olduğu ikazları dikkate alması gerektiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu gibi meteorolojik olaylarda alınan tedbirler can ve mal kayıplarını en aza indirecektir. Ayrıca dere ıslahları ve dere yataklarının yerleşime açılmaması da bu gibi olaylarda zararı en aza indirecektir. Bu çerçevede DSİ Genel Müdürlüğü olarak İstanbul'da 6 adet derenin ıslahını tamamladık. Tamamlanan bu dere ıslahları ile 2 ilçe ve 6 bin 600 dekar alanı taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca inşaat safhasında 3 adet dere ıslah çalışması bulunan İstanbul’da, 5 adet proje ve planlama safhasında dere ıslah çalışmamız var” diye konuştu.

-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER