SORGUN BARAJINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

SORGUN BARAJINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
  • 28 Kasım 2019, Perşembe 13:06

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen “GÖLSU” projesi kapsamında Mersin ilimizde nasibini aldı.

Torosların incisi Mersin’de inşası devam eden Sorgun Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Mersin’in Erdemli ilçesinin 45 km kuzeybatısında, Sorgun Mahallesi’nin güneyinde, Sorgun Deresi (Alata Çayı) üzerinde inşa edilmekte olan Sorgun Barajı’nın, sulama ve enerji maksatlı, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde planlandığını belirterek; çalışmaları devam edenSorgun Barajı’nıntamamlanması ile 60 bin dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını ifade etti.”

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Genel Müdür Aydın açıklamasında; “Barajın temelden yüksekliği 109 metredir. 53,1 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olacak baraj, 60 bin dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Ayrıca kurulacak enerji santrali ile yıllık yaklaşık 38 milyon kiloWatt.saat enerji üretimi sağlanacaktır. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır.

Yaklaşık 53 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak bu barajda depolanacak su ile Çiriş, Gücüş, Çiftepınar, Dağlı, Tömük, Çamlı, Fakılı, Karahıdırlı, Pınarbaşı, İleminKösbucağı, Arslanlı, Hüsametli, Kayacı ve Köypınarı mahallelerine ait arazilere sulama suyu temin edilecektir.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 83.622.000TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.”dedi.

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık