Soylu: “Terör Örgütü Can Çekişmektedir"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Terör Örgütü Can Çekişmektedir"

Soylu: “Terör Örgütü Can Çekişmektedir
  • 03-07-2017 23:00

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Ahi'ye yönelik terör saldırısına ilişkin "Birliğimizi, beraberliğimizi bozamayacaklar. Aydın abiye, daha önce katledilen Aydın Muştu'ya, dün defnettiğimiz Orhan kardeşimize, onun 8 yaşındaki evladına sözümüzdür, terör örgütü can çekişmektedir ama onları asıl kahreden Doğu ve Güneydoğu'da kardeşlerimizin bu sadakate, birliğe, ülkemizin huzuruna olan bağlılığıdır." dedi.
 
Ahi’nin cenaze törenine katılmak için Van’a gelen Bakan Süleyman Soylu, cenaze töreninin yapılacağı Hz. Ömer Camisi'ne geçti.  Soylu, cami avlusunda Ahi'nin çocuklarıyla, kardeşlerini teselli ederek, yakınlarıyla görüştü. Ahi'nin kız kardeşi Fatma Gençer, Soylu'ya sarılarak, "Aydın kahramandı, yiğitti. Vatan sağ olsun. Bayrak için canını feda etti. Allah kanını yerde bırakmasın. Allah bayrağımızı indirtmesin." dedi. 
 
"Allah hainlere fırsat vermesin"
 
Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Soylu'nun telefonundan Ahi'nin kız kardeşi Fatma Gençer ve oğlu Atilla Ahi ile görüşerek taziyelerini iletti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile görüşen Ahi'nin kız kardeşi Gençer, "Cumhurbaşkanımızla görüştüm. Vatanımız bölünmesin, bayrağımız dinmesin. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Cenabıhak inşallah düşmanlara fırsat vermesin. Allah, Cumhurbaşkanımızdan razı olsun, başımızdan eksik etmesin. Biz de onun yolunu takip edeceğiz inşallah. Cumhurbaşkanımız en yakın zamanda ziyaretimize geleceğini söyledi. Bize kol kanat oldu. Allah kardeşimin kanını yerde bırakmasın, hainlere fırsat vermesin. Ezanımız susmasın, bayrağımız inmesin." dedi.
Van Müftüsü Nimetullah Arvas, öğle namazının ardından Ahi'nin cenaze namazını kıldırarak dua etti. Namaza katılanlardan helallik isteyen Arvas, Ahi'nin zalimce öldürüldüğünü ve şehit olduğunu anlattı.
 
" Birliğimizi, Beraberliğimizi Bozamayacaklar”
 Duanın ardından Bakan Soylu, yaptığı konuşmada, musalla taşında ahirete uğurladıkları Aydın Ahi'nin iyi bir vatansever, mümin, yiğit bir aile babası ve memleketine, milletine bağlı, sadakat içinde vatanına hizmet eden biri olduğunu söyledi.
Kur'an-ı Kerim'de "Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz, siz bilmezsiniz onlar diridirler." buyurulduğunu anımsatan Soylu, Aydın Ahi'nin zulümle şehit edildiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Aydın Ahi, mazlumdur, vatanseverdir, kahramandır, yiğittir, bu memleketin huzuruna kendisini adamıştır. Bir dava adamıydı. Bugün ailesinin, evlatlarının gösterdiği vakar, bunun en büyük delilidir. Bundan 10 gün önce hep birlikte 20 bini aşkın hemşehrimizle Van'da iftar yaptık. Aydın abiyi katledenler bu huzuru katletmeye çalışıyorlar. Kardeşliğimizi, Van'da, Diyarbakır'da, Şırnak’ta, Mardin'de gece yarılarına kadar insanların caddelerde dolaşmasını engellemeye çalışıyorlar. Bunun bilinci içindeyiz. Birliğimizi, beraberliğimizi bozamayacaklar. Aydın abiye, daha önce katledilen Aydın Muştu'ya, dün defnettiğimiz Orhan kardeşimize, onun 8 yaşındaki evladına sözümüzdür, terör örgütü can çekişmektedir ama onları asıl kahreden Doğu ve Güneydoğu’daki  kardeşlerimizin bu sadakate, birliğe, ülkemizin huzuruna olan bağlılığıdır. Bunu devam ettireceğiz."
 
"Yolumuz birlik ve huzur yoludur"
Vatan evlatlarının bu sabah 4, dün de 14 teröristi etkisiz hale getirildiğini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:
"Ürkütmeye ve korkutmaya çalıştıkları bu millet, düşman postalının altında ürkmemiş ve korkmamıştır. Bugün de cesur şekilde yürüyüşüne devam etmektedir. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız aynı kararlılıktadır. Bilsinler ki ciğerparelerimizi sökseler de asla bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Canımızı en acı şekilde acıtmaya çalışsalar da bu yoldan dönmeyeceğiz. Yolumuz, birlik kardeşlik ve huzur yoludur. Bir tek terörist kalmayıncaya kadar bu mücadeleyi hep birlikte sürdüreceğiz. Sokaklarımız, caddelerimiz huzur içinde olacak." 
Ahi'nin cenazesi, törenin ardından defnedilmek üzere Özalp ilçesine bağlı Boğazkesen Mahallesi'ne uğurlandı. 
 
Bakan Süleyman Soylu, AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan’ın Ailesine Taziye Ziyaretinde Bulundu
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde silahlı saldırıda hayatını kaybeden AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın annesinin evine 01.07.2017 tarihinde taziye ziyaretinde bulundu.
Ziyarette, Bakan Soylu'nun telefonu ile Mercan'ın eşi Mehtap Mercan ile görüşen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım taziyelerini iletti.  
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın evinin önünde uğradığı silahlı saldırı olayına ilişkin, "Lice İlçe Başkan Yardımcımız, kıymetli dava arkadaşımız, vatansever ve kardeşlik duygusu yüksek, insanlık duygusuyla hareket eden, ablasının tarifiyle 'gönlü geniş ve yiğit' bir arkadaşımızı kaybetmenin elemi ve üzüntüsü içerisindeyiz. Orhan şehittir. Kalleşçe katledilmiştir." dedi.         
Bakan Soylu, AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Mercan'ın mezarını ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, güçlü bir insanı, yiğit bir vatan evladını kaybetmenin hüznünü yaşadıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile sabah konuştuğunu, onların da üzüntü içerisinde olduğunu ifade eden Soylu, onlarla konuştuktan sonra Lice'ye geldiğini belirtti.
Mercan'ın eşi, çocukları ve ailesinin acısını bir nebze de olsa hafifletmek adına Lice'de olduğunu dile getiren Soylu, bugün derin bir üzüntü içerisinde olduklarını aktardı.
Bakan Soylu, şöyle konuştu: "Lice İlçe Başkan Yardımcımız, kıymetli dava arkadaşımız, vatansever ve kardeşlik duygusu yüksek, insanlık duygusuyla hareket eden, ablasının tarifiyle 'gönlü geniş ve yiğit' bir arkadaşımızı kaybetmenin elemi ve üzüntüsü içerisindeyiz. Orhan şehittir. Kalleşçe katledilmiştir. 4 evladı, eşi ve ailesi milletimize emanettir. Orhan'ı anlatanlar, tanıyanlar ve sevenler gönüllerinde, kalplerinde yaşatacaklar, buna inanıyoruz. Bizim inancımız şehitlerin yaşadıklarına aittir. Onların diri olduğuna ve yanımızda olduğuna ait bir inancın sahipleriyiz. Şehittir. Güvenlik kuvvetlerimiz büyük bir mücadele veriyorlar bu toprakların huzura erebilmesi ve bu toprakların teröristlerden arındırılabilmesi için."
 
"Kardeşlerimizin kanı yerde kalmayacak"
On binlerce vatan evladının teröristlerin peşinde olduğunu vurgulayan Soylu, dün Kilis'in sınırına saldırmak isteyen 7 terörist, Herekol Dağı bölgesinde yaklaşık 9 terörist, bugün ise Bingöl'de 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.
Terörle mücadelenin ciddi bir ivmeyle devam edeceğine dikkati çeken Soylu, şöyle devam etti:
"Terör örgütlerinin, arkalarındakilerin ortaya koymuş olduğu anlayış bu millete teslim olana kadar bitmeyecektir. Dün gece bu bölgenin sözde sorumlularından birisi güvenlik kuvvetlerimiz tarafından etkisiz hale getirilmiştir. Uzun zamandan beri peşinde olduğumuz birisidir. Dün ve bugün Diyarbakır'da yaklaşık 4 terörist etkisiz hale getirildi. Burada muradımız şu, dağın en tepesinde olsalar da şehrin içerisinde olsalar da kırsalda ve köyde bulunsalar da bu kardeşlerimizin kanı yerde kalmayacak. Güvenlik kuvvetlerimizin, şehit olanlarımızın, gazi olanlarımızın kanı yerde kalmayacak. Buna ait kararlarımız net ve açıktır. Bu kalleşlikler, yani sivil halka, masum insana sadece elindeki tek gücü siyaseten sürdüreceği sözü olanlara arkadan kalleşçe yapılan saldırılar elbette ki ne siyaset gücümüzü azaltacaktır ne bu konudaki kararlılığımızı etkileyecektir ne de terörü bitirme konusundaki irademize herhangi bir ket vuracaktır."
 
"İki kişi net olarak olayın içerisinde"
Mercan'ın daha yapacağı çok işlerinin olduğunu belirten Soylu, Mercan'ın arkadaşları ve evlatlarının o bayrağı teslim aldıklarını dile getirdi. 
İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı: "Olay anı itibariyle 19 kişi gözaltına alındı. Soruşturma genişletilerek devam edecek. İnşallah bu katilleri en kısa süre içerisinde bulup adalete teslim edeceğiz. İki kişi net olarak olayın içerisinde. Şu anda güvenlik güçlerimizin elinde. Biz ne kadar olduğunu biliyoruz, soruşturmanın selameti açısından arkadaşlarımız daha rahat çalışabilme imkanına sahip olsun."
 
"Mücadele etmeye devam edeceğiz"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ise PKK terör örgütünü ve eylemi gerçekleştirenleri lanetlediğini söyledi.
PKK terör örgütünün AK Partilileri öteden beri tehdit ettiğini ifade eden Eker, şöyle konuştu:
"Bu bizim ilk şehidimiz değil ama geçen sene AK Parti Dicle İlçe Başkanımız yine menfur bir saldırıyla PKK terör örgütü mensuplarınca katledilmişti. Fakat biz AK Parti teşkilatları olarak milletimizin birlik ve beraberliği, ülkemizin bütünlüğü, sahip olduğumuz değerler için mücadele etmeye devam edeceğiz. Ne PKK ne de başka bir terör örgütü asla bizi yıldıramaz, sindiremez, korkutamaz. Biz değerlerimiz ve milletimiz için AK Parti camiasının bütün fertleri bu uğurda her türlü fedakârlığı yapmaya, canımızı da vermeye hazırız. Yerin üstünde değerlerimizi çiğnenmiş olarak görmektense yerin altında şerefli bir şekilde şehit olmayı tercih ederiz. Kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

-icisleri.gov.tr- ÇOK OKUNAN HABERLER