Suriyeli alim Nablusi: Türkiye şeref madalyasını hak ediyor

Suriyeli alim Nablusi, "Türkiye'nin kendi vatandaşıymış gibi Suriyelilere yaptıklarını başka hiçbir ülke yapmadı. Türkiye bu yaptıklarıyla şeref madalyası hak ediyor." dedi.

Suriyeli alim Nablusi: Türkiye şeref madalyasını hak ediyor
  • 29-04-2017 16:48

onlara ulaşmasına rağmen Suriyelilerin güven içinde normal bir hayat yaşadığını vurgulayan Nablusi, Suriyelilerin bir engelle karşılaşmadan iş fırsatı bulabildiklerine dikkati çekti.

Suriye'de yaşananları, "ikinci dünya savaşından sonraki en büyük trajedi" şeklinde niteleyen Nablusi, İslam ülkelerine Suriyelilerin eğitimleri ve ahlaki değerlerinin güçlemesi için destek verme, onurlarını koruyacak temel ihtiyaçlarını karşılama, onlara bu zor zamanların üstesinden gelebilmek için yardım etme çağrısında bulundu.

Nablusi, ülkesindeki mevcut durumun zorluklarına rağmen ümidini yitirmediğini dile getirdi.

Türkiye'nin son zamanlarda kaydettiği ilerlemeye de değinen Nablusi, elde ettiği ekonomik ve siyasi başarıdan övgüyle söz ederek, "Türkiye, samimiyet ve tecrübeyle bugün ekonomisi güçlü dünya ülkeleri arasına girdi." ifadelerini kullandı.

Arap dünyasının en tanınan alimlerinden 78 yaşındaki Nablusi, Suriye'de halk ayaklanmalarının başladığı Mart 2011'den sonra Şam'dan ayrılmak zorunda kalarak, Türkiye'ye sığınmıştı. (AKŞAM)ÇOK OKUNAN HABERLER