Suriyeli Sığınmacılar İçin 'SIHHAT' Projesi

Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin sağlık hizmetlerini geliştirmek amacıyla Bakanlığımızca uygulanan ve Avrupa Birliği'nin (AB) finanse ettiği "SIHHAT" projesi düzenlenen törenle başlatıldı.

Suriyeli Sığınmacılar İçin 'SIHHAT' Projesi
  • 23-08-2017 13:27

“Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi” başlıklı ve kısa adı SIHHAT olan hibe projesinin resmi açılış konferansı Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde birçok ulusal ve uluslararası kurum ile basın mensuplarının katılımıyla The Ankara Hotel’de gerçekleştirildi.

2011 yılından bu yana Suriye’de yaşanan savaş ortamından kaçarak ülkemize sığınan ve geçici koruma altına alınan yaklaşık 3.2 milyon Suriyeliye ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini sunan Bakanlığımız, bu hedef kitleye verilen sağlık hizmetlerine erişimi ve kaliteyi artırmak için AB Delegasyonu ile doğrudan hibe sözleşmesini 7 Ekim 2016 tarihinde imzalamıştı.

Törende Açılış konuşmasını yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, SIHHAT Projesi’nin Türkiye'de geçici olarak barınma sağlanan Suriyelilere birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerden oluştuğunu ifade etti. Şencan, projenin 120 milyon avroluk kısmının Sağlık Bakanlığı hesabına aktarıldığını söyleyerek, 1 Aralık 2016 yılında projenin resmi olarak başladığını ve 36 ay süreceğini aktardı. Şencan, "3.2 milyon Suriyeli misafire birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti sunulması amacıyla, Suriyeli misafir oranının en yüksek olduğu illerde, 790 göçmen sağlığı birimi, 26 mobil sağlık birimi ve 5 kanser tarama birimi hizmete sunulacaktır. Bir milyon Suriyeli misafir hedef alınmasını beklediğimiz 9 ilde 10 toplum ruh sağlığı merkezi hizmet verecektir. 270.000 bebek ve gebe kadın, D Vitamini ve demir takviyeleriyle besin yönünden desteklenecek, 6.255.000 doz aşı ile bulaşıcı hastalıkların önlenmesine destek sağlanacaktır." ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger  ise projeyle ilgili "FRIT kapsamında sağlık sektöründeki projelerin amiral gemisi şüphesiz ki SIHHAT projesidir. Bu müdahale, etrafında pek çok tamamlayıcı çalışmanın da şekillendirilip geliştirildiği bir özellik taşımakta olup, sağlık ihtiyaçları ve haklarının daha iyi bir şekilde ele alınacağı konusunda Suriyeli mültecilere güvence vermektedir. Projenin, Sağlık Bakanlığı liderliğinde başarı ile tamamlanacağına dair inancım tamdır." açıklamasında bulundu.
-SAGLIK.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER