TKDF Başkanı Canan Güllü’den YSK’ya Çağrı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Güllü, Yüksek Seçim Kurulu’nun hukuka uygun biçimde somut delillerle hareket etmek zorunda olduğunu söyledi.2019 Mart yerel seçimleri sonrası, iktidar partisinin itirazı ile İstanbul’da geçersiz oyların tekrar sayımına tepki gösteren Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, kamuoyuna açık mektupla seslendi. Oyların sayılması süreci YSK’nın elinde hiçbir delil olmadan başlatıldığını belirten Güllü’nün mektubu şöyle:

TKDF Başkanı Canan Güllü’den YSK’ya Çağrı
  • 09 Nisan 2019, Salı 18:32

“Yüksek Seçim Kurulu hem kanuna, hem de kendi içtihatlarına uygun ve şeffaf davranmak, soyut kavramlar üzerinden karar vermeyi bırakmak ve hukuka uygun bicimde somut delillerle hareket etmek zorundadır. “Hatırlatıyoruz:

Seçme hakkı anayasal bir haktır. Bu hakkın anlamına uygun biçimde bu süreç bir an önce toplumsal barış içinde sonuçlanmalı, halkın iradesine saygı gösterilmelidir.

'Adalete olan inanç zedeleniyor'

“Bu seçimin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması Türkiye demokrasisi için hayatidir. Tek bir vatandaşın dahi bu sürecin neticesinde demokrasiye ve adalete olan inancı daha fazla zedelenmemelidir.

“Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak bu süreci, demokrasiye sahip çıkmış, uzlaşarak özgüven kazanmış bir ülkenin vatandaşları olarak tamamlama umuduyla  tüm devlet kurumlarını hak ve hukukun üstünlüğünü gözetecek sorumlulukta davranmaya çağırıyoruz.” (EMK) 

bianet.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık