Trump'ın açıklaması sonrası Taliban'dan savaş yemini

ABD Başkanı Trump 'Müzakereler ölü. Endişe ettiğim kadarıyla müzakereler öldü' demişti.

Trump'ın açıklaması sonrası Taliban'dan savaş yemini
  • 10 Eylül 2019, Salı 11:44

Taliban, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın ABD ile Taliban arasında yapılan barış müzakereleri için 'öldü' demesinin ardından savaş yemini etti. 

Dün "askıya aldığını" açıkladığı ABD-Taliban ilişkilerine dair bir soru üzerine ABD Başkanı Donald Trump, "Müzakereler ölü. Endişe ettiğim kadarıyla müzakereler öldü" ifadesini kullandı. 

Trump'ın bu yorumu Taliban'ı kızdırdı. Uluslararası haber ajansları son dakika olarak Taliban'ın savaşmaya devam etmek için ant içtiklerini duyurdu.

ABD tarihinin en uzun savaşı olan Afganistan savaşını sonlandırmak için aylardır müzakereler yürütülüyordu. ABD Başkanı Trump'ın cumartesi gecesi paylaştığı Twitter mesajları ise 18 yıldır devam eden savaşı bitirmek için üzerinde anlaşılan mutabakat metnini çıkmaza sokmuştu.

Trump geçen hafta Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen ve bir ABD askerinin öldüğü saldırıyı Taliban'ın üstlenmesini, anlaşmayı bitirme gerekçesi olarak öne sürmüştü.

Taliban ise gerekirse yüz yıl daha savaşmaya hazır olduğunu söyleyerek, barış müzakerelerinin askıya alınması sonucu en büyük bedeli ABD'nin ödeyeceğini savunmuştu. (HABER MERKEZİ)

artı gerçek

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık