Türk Eczacıları Birliği’nden Bakan Demircan’a Ziyaret

Türk Eczacıları Birliği’nden Bakan Demircan’a Ziyaret

Türk Eczacıları Birliği’nden Bakan Demircan’a Ziyaret
  • 20-08-2017 10:57

Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Demircan, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakanlık Toplantı Salonu'nda gerçekleşen kabulde konuşan Bakan Demircan, “sağlık hizmetinde ilacın hekimin elinin altındaki en önemli tedavi aracı” olduğunu söyledi.

Vatandaşların ilaca erişiminde eczacıların önemli ana unsur olduğunu söyleyen Demircan, eczacılara teşekkür etti.

"Sağlıklı yaşamak, insan haklarının en temelinde yatan bir haktır. Bu hakkın kullanılabilir olmasını temin eden, sağlık hizmetlerine katılan bütün hekim, eczacı ve diğer sağlık çalışanlarımız, çok ulvi bir görevi yerine getirmektedir."

Bakan Demircan Türkiye’nin 3.5 milyon mülteciye ev sahipliği yaparak çok önemli deneyim sahibi olduğunu, Batı’nın yük paylaşımı ile birlikte tecrübe paylaşımında da bulunmasında fayda olacağını dile getirdi.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak da kabulde 2015 yılında başlanan "Smart Eczanem- Rehber Eczanem Programı"na ilişkin bilgi verdi.  Çolak, programla eczacının, ilaçla tedavinin takibi noktasında kendisini geliştirerek inisiyatif almasının ve verdiği hizmetin daha görünür kılınmasının hedeflendiğini söyledi.

“Böylece eczacılar, hem mesleki tatmin yaşarken hem de hastaların sağlık sonuçlarının iyileştirilmesi ve akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak, hatta hastalıkların ya da komplikasyonların önlenmesine ciddi katkıda bulunulacak."

Birlik yöneticileri, meslek pratiğini değiştirmeye aday olduğu değerlendirmesinde bulunulan programla ilgili sunum yaptı. Toplantıda süreçte gelinen nokta değerlendirildi. 

-SAGLİK.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER