Türk-İş Başkanı Atalay, 200 bin kamu işçisi için grevi işaret etti

İktidarın teklif vermemesi üzerine sözleşmesi yenilenmeyen 200 bin kamu işçisi için grev süreci başladı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, YHK'nun işçi lehine karar vermediğini söyleyerek grevi işaret etti.

Türk-İş Başkanı Atalay, 200 bin kamu işçisi için grevi işaret etti
  • 05 Temmuz 2019, Cuma 19:41

Yaklaşık 200 bin kamu işçisi sözleşmesinde hükümetin hâlâ teklifini vermemesi nedeniyle grev aşamasına gelindi. Maden, tarım ve orman işkollarında arabulucu süresi de sona erdi.
60 günlük grev süreci başladı. Bu süre içerisinde sendika en az 6 gün önceden işverene bildirimde bulunmak kaydıyla grev kararı alabiliyor. Kamu işvereni ise hükümet ile işçi konfederasyonları arasında çerçeve sözleşme imzalanmadan hiçbir sözleşmeyi sonuçlandırmıyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Bloomberg canlı yayınına katılarak süreci değerlendirdi.  Atalay, sözleşmenin masa başında çözümlenmesini isterken, “Talep ettiğimiz atla deve değil. Rahatça nefes alacak bir ücret talep ettik” dedi. Önümüzdeki süreçte greve veya  Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) gitme seçenekleri olduğunu belirten Atalay, YHK’nin üyelik yapısı gereği işçi lehine herhangi bir karar çıkmadığını belirtti. Atalay “Ne zaman hakem kuruluna gitsek oradan makul veya mantıklı bir karar çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

Taleplerini hükümete ileten Türk-İş, öncelikle düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya çekilmesini, ardından tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam yapılmasını istiyor. İlk altı ay için yüzde 15 zam talep eden Türk-İş, iki, üç ve dördüncü altı aylar için de enflasyon + 3 puan artış talebinde bulundu. Hükümet ise temmuz ayı gelmesine karşın hâlâ teklifini sunmadı.

Sendika.Org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık