Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık: Türkiye’ye Nobel ödülü verilmelidir

Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan'ın aldığı 31 bin 500 lira maaşla dikkatleri çeken, ardından da kurumun 12 bin dolara boğaz manzaralı köşk kiraladığı iddialarıyla gündeme gelen Türk Kızılay'ının Genel Başkanlık koltuğunda oturan Kerem Kınık, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği operasyonla ilgili konuştu. Kınık, “Türkiye’nin yazdığı destan dünyaya iyi anlatılmalı. Bu harekatı yapan Türkiye’ye Nobel Barış Ödülü verilmelidir" dedi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık: Türkiye’ye Nobel ödülü verilmelidir
  • 02 Kasım 2019, Cumartesi 19:37

Kınık, harekat bölgesinde yaşananları ve bundan sonra neler yapılacağını Sözcü'den Saygı Öztürk'e anlattı. Harekatın tamamlanmasının ardından Kızılay'ın yapacağı kalıcı hizmetler olacağını belirten Kınık, şöyle dedi:
 
“Kamu düzeninin sağlanmasına destek vermek, güven artırıcı desteklerde bulunarak ülkemizde bulunan Suriyelilerin ülkelerine dönüşlerini hızlandırmak istiyoruz. Vatandaşımız bağışlarını yapıyor ve bu konuda son derece cömert davranıyor. Ama unutmayalım, bizim de yoksulumuz, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız var. Öncelik tabii ki kendi insanımızın ihtiyaçlarını gidermek. Alacağımız dış kaynaklarla sığınmacılara destek verelim."
 
Kınık'ın açıklamalarının devamı şöyle:
"Askerimiz harekat sırasında teröristleri hilal kıskacına aldı. Hilali yavaş yavaş kısarak ilerledi. Teröristlerin bölgeden kaçmalarının ardından hemen insani yardıma başladık.

"Bölgeye mobil hastane götürdük, gıda, su, mama, hijyen ürünler ulaştırdık. Bir taraftan da onarımlara başladık."

"İnanın, Kızılay'ın hilalini gören çocuklar, gençler, yaşlılar bize doğru koşuyordu. Batılı kuruluşlara bu şekilde bir yaklaşım yok. Türk Kızılayı'nın yeri oralarda da bambaşka. Bizim, o coğrafyayla aramıza bariyer koymak istediler. Biz o bariyerleri yıktık."

"Talebyad'da bir teyze geldi. Kırık Türkçeyle konuşuyordu. Teyze Arap, eşi Türkmen. Derdini anlatırken, ‘Bize  öyle zulüm ettiler ki, çocuklarımızı alıp zorla örgüte götürdüler. Hastaneyi yakıp içindeki ekipmanı alıp gittiler' diyor. "

T24

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık