Türkiye ‘ Disleksi’yi Çözüyor!

ÇOCUKLAR VE AİLELER İÇİN DİSLEKSİ ARTIK SORUN OLMAKTAN ÇIKIYOR!

Türkiye ‘ Disleksi’yi Çözüyor!
  • 14-07-2017 12:30

Disleksi; çocuklarda öğrenme güçlüğü, öğrenme bozukluğu ya da öğrenme problemleri ile ilgili geniş bir yelpazeyi tanımlamak için kullanılıyorken, yapılan araştırmalara göre zekâ ya da motivasyon ile ilgili bir sorun değildir. Uzman Eğitimci Sosyolog Mevlüt Güleç,  Disleksi(Öğrenme Güçlüğü) ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklar yaşıtlarından daha tembel ya da geç anlıyor değildirler. Tek farkları, beyin fonksiyonlarının normal bireylere göre farklı şekilde çalışmasıdır. Öğrenme güçlüğü olan çocuklar farklı bir şekilde görür, duyar ve anlarlar. Yaygın olarak okuma, yazma, matematik, mantık, dinleme ve konuşma ile ilgili sorunları içerir. Öğrenme güçlüğü çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Biri kitapları severken matematiği anlamada güçlük çekebilir, bir diğeriyse okuma ve yazma ile mücadele ediyor olabilir.

Uzman Sosyolog Mevlüt Güleç; ‘Ülkemizde bugüne kadar bu sorunların çözümünün olmadığı ile ilgili bir düşünce hakimdi. Ancak son zamanlarda tanı ve çözüm konusunda oldukça başarılı sonuçlar alan merkezler var. Ülkemizde yaygın ve çözümsüz görünen öğrenme güçlüğü- özelinde disleksi- konusunda başka ülkelerde uygulanan yöntemleri araştırmak üzere 2014 yılında fikir aşamasında olan Açık Mavi Çözüm Merkezi tarafından özel bir ekip teşekkül ettirildi. Bu ekip dünyanın eğitim konusunda başarısı kanıtlanmış ülkelerindeki (Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İsveç, İsrail, Singapur, Finlandiya ve Güney Kore) öğrenme güçlüğü konusundaki yaklaşımları, yapılan araştırmaları ve konuyla ilgili merkezleri inceledi. Öğrenme güçlüklerinin nedenleriyle ilgili araştırmalar ve çözüm yöntemleri konusunda en yetkin isimlerden bilgi ve danışmanlık aldı. Alan çalışmasında yapılan testler neticesinde öğrenme güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli, dispraksi ...) olarak tanımlanan 312 vakada, verilen eğitimlerle sorunun çözüldüğü raporlandı’ diyor.

Ayrıca; ‘Bu merkezlerde dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanılan test ve çözüm yöntemleri uygulanıyor. Öncelikle sorunun ne olduğu ve seviyesi belirlenip kişiye özel program ile bu sorun, grup eğitimleriyle 50 saatte, birebir eğitimlerle 30 saatte ortadan kesin olarak kaldırılabiliyor. Bu testleri yaptırmayıp zamanında tanısı konup çözülemeyen bu sorun pek çok ailede travmaya yol açabiliyor’ diyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde (USA, Finlandiya, İsviçre, Singapur vs...) 3 yaşından itibaren Disleksi Testi yaptırmak yasal zorunluluktur. Ülkemizde her 5 çocuktan biri bu sorunla yüz yüze iken çocuğu 3-7 yaş aralığında olanların bu testi yaptırması zorunlu olmamakla beraber uzmanlar tarafından özellikle tavsiye ediliyor.

www.acikmavi.org

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER