“Ülke Genelinde Bu Hafta Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyredecek”

“Ülke Genelinde Bu Hafta Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyredecek”

“Ülke Genelinde Bu Hafta Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyredecek”
  • 12-07-2017 14:23

Ülke genelinde bu hafta sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Vatandaşlarımız özellikle orman yangınlarına ve sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmalı” diye konuştu.

Ülkemizde halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının batı kesimlerden başlayarak mevsim normallerinin 5 ila 7 derece üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, cuma gününe kadar önemli bir yağışın beklenmediğini vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bu veriler ışığında ülkemizin bu hafta orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını ifade eden Bakan Prof. Dr. Eroğlu, orman yangınları ile mücadele konusunda kamuoyunun tekrar uyarılması ihtiyacı duyulduğunun altını çizdi.

Orman Yangınlarının Yüzde 87’si İnsan Kaynaklı

Bu kapsamda orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşi yakılmaması gerektiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

Orman yangınlarının yüzde 87’si insan hatasından kaynaklanıyor. Orman Genel Müdürlüğü’nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale ediliyor. Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit edebiliyor. Bu yüzden hava şartlarının yangına sebep olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Erken Müdahale Önemli

Diğer yandan orman yangınından haberdar olan vatandaşlarımızın,  ALO 177 Orman Yangını İhbar Hattını arayarak orman teşkilatına haber vermesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Eroğlu, bu ihbarların yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Sokak Hayvanlarını Unutmayalım

Hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde sokak hayvanlarına karşı da vatandaşların daha duyarlı olmasını isteyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bir kap su bir parça yiyecek onların hayatlarını kurtarır” diye konuştu.

Sokak Hayvanlarını Susuz Bırakmayalım

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte sokak hayvanlarının su ve gıda ihtiyaçlarının da arttığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Herkes kapısının önüne bir kap su koyarsa, can dostlarımız bu sıcak havalarda susuz kalmaktan kurtulurlar. Eğer imkanları varsa yiyecek de koyarak, can dostlarımızın gıda ihtiyaçlarını da karşılayabilirler” dedi.

-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER