Ülkemizin 112. Tabiat Anıtı Bartın’da İlan Edildi…

Ülkemizin 112. Tabiat Anıtı Bartın’da İlan Edildi…

Ülkemizin 112. Tabiat Anıtı Bartın’da İlan Edildi…
  • 14-08-2017 14:18

Ülkemizin 112. Tabiat anıtı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun imzasıyla ilan edildi.
 

Toplu temel atma merasimine iştirak etmek için Bartın’ı ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada milyonlarca yıl önceden kalma lav sütunlarının bulunduğu alanı, “Güzelcehisar Bazalt Sütunları Tabiat Anıtı” olarak ilan etti.
 

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan Bartınlılara Sürpriz

Valilikte basın mensuplarına şehre yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, gazetecilerin önünde Bartınlılara bir sürpriz yaparak şehir merkezine 18 km uzaklıkta orman sahası içerisinde bulunan ve milyonlarca yıllık geçmişe dayanan lav sütunlarının bulunduğu alanı ülkemizin 112. Tabiat anıtı olarak ilan ettiklerini duyurdu.

110 dekarlık alanda 50 cm ile 100 cm arasında değişen çaplara sahip olan ve yaklaşık 30 metre uzunlukta bulunan sütunlar artık koruma altına alınacak.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bartın’ın tabiatı gereği çok değerli bir coğrafya olduğunu belirterek “Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız bu sütunları da koruma altına alarak Bartın’ın tabii değerlerine sahip çıkmaya devam edecek” diye konuştu.
-ORMANSU.GO.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER