Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Genelge ile Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kuruldu.

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kuruldu
  • 02 Ağustos 2019, Cuma 11:09

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Türkiye’nin 2022-2024 yılları arasında yapacağı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Dönem Başkanlığı kapsamında, Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kuruldu.

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu ile İlgili 2019/15 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 2 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Dönem Başkanlığı’nı yapacak
Dünyanın biyolojik kaynaklarının, insanlığın ekonomik ve sosyal gelişimi için hayati öneme sahip olduğu vurgulanan Genelgede, biyolojik çeşitliliğin korunması, biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve genetik kaynakların kullanımından kaynaklanan faydaların adil ve hakkaniyete uygun şekilde paylaşımını amaçlayan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin, Türkiye tarafından 4177 sayılı Kanun ile onaylanarak uygun bulunduğu hatırlatıldı.

2022-2024 yılları arasında Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin Dönem Başkanlığı’nı yapacak olan Türkiye, 2022 yılı son çeyreğinde gerçekleşecek Biyolojik Çeşitlilik Konferansı’na da ev sahipliği yapacak. Küresel biyoçeşitlilik gündemindeki gelişmelerin takibi, biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilir bir şekilde ekonomiye kazandırılması, Sözleşmenin ve dönem başkanlığının etkin olarak yürütülmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanı başkanlığında Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kuruldu.

Kurul kimlerden oluşuyor?
Sekretarya hizmetleri ve koordinasyon işleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Kurul; Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Sağlık Bakanlıkları, Sanayi ve Teknoloji, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları ile TÜBİTAK, TOBB, DEİK ve TMMOB, Orman Mühendisleri Odası adına karar vermeye yetkili üst düzey temsilcilerin katılımı ile oluşacak.

Kurul çalışmalarının bir bütünlük içinde yürütülmesi ve eşgüdümün sağlanması için tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek ve yardım sağlanacak.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık