Uzmanlar sıcak hava ile ilgili uyarıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte hastalıklar kendini gösterdi. Uzmanlar, yazı sağlıklı geçirmek için meyve ve sebze tüketiminin önemine dikkat çekti.

Uzmanlar sıcak hava ile ilgili uyarıyor
  • 28-07-2017 19:01

Yaz mevsiminin gelmesi ve hava sıcaklıklarının yükselmesiyle beslenme alışkanlıklarımız değişti. Terleme ile ortaya çıkan su kaybıyla birlikte, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, baş dönmesi, böbrek yetmezliği ve diyabet kendisini iyice gösterdi. Uzmanlar, bu olumsuzlukları ortadan kaldırmanın çözümünün soframızdan geçtiğini belirtti.
Vitamin, mineral ve sıvı açısından zengin besinleri tüketmemiz gerektiğine değinen uzmanlar, yaz aylarını sağlıklı geçirmek için yapmamız gerekenleri, 10 adımda listeledi...
Yaz aylarında sıcaklıkla beraber artan sıvı kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı çok önemlidir.
Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (10-12 su bardağı) su içilmelidir. Sıvı alımının karşılanmasında su haricinde süt, ayran, soda, limonata, soğuk bitki çayları, şekersiz kompostolar ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekler de tercih edilmelidir.
Besinleri, günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde tüketmeye dikkat edin. Öğün atlamamak, hem kan şekerinizin düzende kalmasına, hem de gereksiz atıştırmalarınızın önüne geçecektir. Atlanan öğün, kan şekeri değerlerinde düzensizlik yaratacağından kilo alımlarına neden olmaktadır.
Günlük beslenmenize dört yapraklı yonca modeli uygulayın. Dört yapraklı yoncanızı, dört ana besin grubundan oluşturun. Her yaprak bir besin grubunu oluşturmaktadır. Bu gruplar; süt ve ürünleri grubu, et-kuru baklagilleryumurta- peynir, ekmektahıl grubu, meyve-sebze grubudur.
Doygunluk hissi, yemek yendikten 15-20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu nedenle yavaş yemek yemeye özen gösterin. Yemek esnasında lokmalar arasında yemeğinize sık sık ara verin.
Yaz aylarında krema, mayonez, yağlı sos, katı yağ gibi yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçının. Yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken haşlama, ızgara ve fırın gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin.
Fındık, ceviz, badem gibi yağlı besinleri günlük tükettiğiniz yağ miktarını azaltarak kullanabilirsiniz.
Yeterli posa tüketimi bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı, acıkmayı geciktirmesi gibi olumlu etkiler sağlar. Öğünlerinizde sebze yemeği ve salata, gün içerisinde meyve tüketerek vücut direncini arttırıp, vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamış olursunuz.
Yaz aylarında en çok tüketilen besinlerin başında sebze ve meyve gelmektedir. Özellikle vitamin, mineral ve su bakımından zengin olan karpuz, kavun, salatalık, domates, kabak, kayısı, şeftali, armut, mevsim yeşilliklerinden vazgeçmeyin. Gün içerisinde mutlaka süt ve süt ürünlerinin tüketimine önem verin.
Kızartılmış ve hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edin.
Ancak tatlıların porsiyon miktarlarına dikkat edin.
Besin tüketiminde her zaman porsiyon miktarı oldukça önemlidir.
Özellikle tatillerde açık büfeden dolayı fazla besin tüketimine dikkat edilmelidir. Tabağınızı doldururken salatalardan, bol yeşillik ve sebzelerden vazgeçmeyin.
Haftada 3 gün yapılan tempolu yürüyüşler, yüzme, gevşeme egzersizleri sizi yaz yorgunluğuna karşı koruyacaktır.
Eğer "vaktim yok" diyorsanız yürüyerek gidebileceğiz yerlere arabayı kullanmayıp, asansör yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.
Özellikle yaz aylarında artan hastalıklardan biri besin zehirlenmeleridir. Yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınmaya, çabuk bozulan potansiyel riskli besinleri (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletmemeye ve besinlerin satın alınması, hazırlanması ve pişirilmesi, saklama aşamalarında hijyene dikkat edilmelidir. -TAKVİM-ÇOK OKUNAN HABERLER