VATANDAŞTAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Ülkemizde yaban hayatını ve hayvanları koruma altına alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalara duyarlı vatandaşlardan da destek geliyor. Özellikle aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde susuzluk çeken yaban hayvanlarının imdadına vatandaşlar yetişiyor.

VATANDAŞTAN ÖRNEK DAVRANIŞ
  • 14-08-2017 13:16

Şanlıurfa Birecik, Yeniakpınar Köyü’nde yaşayan ve tabiata gönül veren duyarlı bir vatandaş bölgedeki yaban hayvanları ile kuşların su ihtiyacını karşılamak maksadıyla kendine ait traktör ve tankerle hayvanlara su taşıyor.

Susuz Kalan Yaban Hayvanlarına Uzanan Yardım Eli

Bölgede Çölkoşarı, Bağırtlak, Kum kekliği, Çorak toygarı, Dağ mukallidi gibi nadir görülen bazı kuş türleri bulunuyor. Bu türler Yeniakpınar Köyü Bozkırlarında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Özellikle bölgenin en nadir gözüken türü olan Çölkoşarı, Haziran ayında yöreye gelerek kuluçka dönemini burada geçiriyor ve yavrularını büyütüyor. Eylül ayından itibaren de güneye, Afrika’ya doğru göç ediyor.  Tabiata gönül veren duyarlı vatandaşın suluklara ve kaya çukurlarına bıraktığı suyu içen Çölkoşarı ve yavruları su ihtiyaçlarını gideriyor.

“Tabiattaki Her Canlı Bizim İçin Değerlidir”

Bu örnek davranışından dolayı duyarlı vatandaşa teşekkür eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlık olarak yaban hayvanları için büyük bir gayretle çalıştıklarına değinerek şunları söyledi:

“Biz yaban hayvanları için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımızda bu konuda bize destek veriyor. Bunun en büyük örneklerinden biri de Şanlıurfa’daki vatandaşımızın sergilediği davranış. Ben bu vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Yurttaşlarımızı özellikle aşırı sıcakların yaşandığı günlerde yaban hayvanlarımıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Tabiattaki her canlı bizim için değerlidir.”

-ORMNSU.GOW.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER