Venezüella, Alman büyükelçiyi “istenmeyen kişi” ilan etti

Venezüella hükümeti, Almanya’nın Caracas Büyükelçisi Daniel Kriener’i “istenmeyen kişi” ilan etti ve ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdi

Venezüella, Alman büyükelçiyi “istenmeyen kişi” ilan etti
  • 07 Mart 2019, Perşembe 20:22

Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesinin iç işlerine karıştığı gerekçesiyle Almanya’nın Caracas Büyükelçisi Daniel Kriener’i “istenmeyen kişi” ilan ettiklerini ve Venezüella’yı terk etmesi için 48 saat süre verdiklerini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, sosyal medya hesabı Twitter’den Venezüella hükümetinin aldığı kararı paylaştı. Kararda, Almanya’nın Caracas Büyükelçisi Daniel Kriener’i “istenmeyen kişi” ilan ettiği ve Büyükelçi Kriener’e ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verildiği kaydedildi.

Büyükelçi Kriener’in Venezüella muhalefetinin “aşırı uçlarının komploları ile uyumlu siyasi bir figür gibi hareket ettiği” belirtilen kararda, bunun kabul edilemez olduğu ifadesi kullanıldı. Kararda, Büyükelçi Kriener’in davranışlarının uluslararası ilişkileri düzenleyen esaslarla çeliştiğine dikkat çekilerek, “Venezüella’nın içişlerine sürekli müdahale girişiminde” bulunduğu vurgulandı.

Venezüella’nın bağımsız bir ülke olduğu hatırlatılan kararda, içişlerine müdahale edilmesine izin verilmeyeceği vurgulandı. Kararda, Venezüella hükümetinin Avrupa hükümetleri ile diyaloğa açık olduğu anımsatıldı.

Ne olmuştu?

Venezüella’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido, kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezüella’ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Sendika.Org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık