Yanan ormanlık alan için önerimiz

İzmirde önemli bir ormanlık alan yandı..Ve hatırladığım kadarı ile ilk defa bir yönetici "gelin ormanı onarmaya birlikte karar verip uygulayalım" diyerek çağrıda bulundu. Ne güzel diyerek hemen önerimizi buradan yazıya dökelim.Fırsat bulursak belki kendilerinede açıklama imkanımız olur.

Yanan ormanlık alan için önerimiz
  • 29 Ağustos 2019, Perşembe 19:00

Kazdağında köylüler, Miili Park görevlileri 40-50  sene önce büyük bir yangın çıktığını neredeyse Çanakkalden Edremite kadar her yer büyük oranda yanmış. Bugün bakıyoruz KAzdağı tüm çeşitliliği ile karşımızda. 
Şu an yaşadığımız Dumanlıdağ köylüleride benzer şeyleri söylüyor; 40-50 sene önce Aliağadan neredeyse Menemene kadar koca dağ,ormanları yanmış.. Bugün bakıyoruz gayet canlı,zengin. Gerçi arada yüzlerce yıllık ulu meşeleri,çamları,çınarları görüp bunlar nasıl yanmamışı da merak etsemde burada asıl dikkat edilmesini istediğim ormanlar yanıyor ve kısa bir süre sonra kendisini onarıyor. 40-50 yıl öncesinin koşullarını düşünürsek ağaçlandırma yapacak imkanların kısıtlı  olduğunu ki öylde olsa zaten o da endüstriyel orman yani Enerji Ormanı dedikleri Çam Ormanı olurdu. Bahsettiğim iki dağ,iki ormanda biyolojik çeşitlilik bakımından  zengin,tekk tip orman değil.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk çağrıyı yaptığı zaman aklıma bu örnekler geldi ancak ne çevresindeki "endüstriyel" bürokratların  nede devletin buna izin vermeyeceğini düşünerek üstünde durmadım. Fakat soyer ısrar ediyordu. Yaratıcı çözümlerle küllerinden yeniden var edeceğiz ormanı diyordu.  ...Hımmm...
Tam o sırada gazeteciler bir Yangın Ekologu olan Doç..Çağatay Tavşanoğluna "ne yapılmalı" diye soruyor;
https://medyascope.tv/2019/08/24/yangin-ekologu-doc-cagatay-tavsanoglu-izmir-yangini-sonrasi-kitlesel-agac-dikme-onerileri-iyi-niyetli-fakat-ekolojik-olarak-yanlis/
Tavşanoğlu ile birebir aynı düşünüyoruz. Kısaca diyorki orman örtüsünü,zeminini bozmayın. Dalları serpiştirin ki nem korunsun,yani Malç yapılsın. Orman kısa sürede kendisini onaracaktır. Hemde tüm çeşitliliği ile.
Orman işletmesinin bazı çalışmalarından bahsederken bu ekolojik yaklaşımıda zaman zaman uyguladığını söylüyor. Muhtemel bölge müdürünün insiyatifi ve belkide bütçe yetersizliğinden bu ekonomik çözüme başvuruyorlar. Ne güzel :)  hem ekolojik hemde ekonomik. Bazı yerlere tohum  takviyesi yapıyorlar,gerisinide doğaya bırakıyorlar. 
Benzer uygulamada Portekizde yaşanmış. Orada da yangından önce alınacak önlemlerin arasına Keçileri almışlar. Binlerce keçinin yardımı ile orman zemininde tutuşmayı veya yangını büyüten yaprak,çalıların yenmesini sağlamışlar. Yanan yerleride yukarıda sözünü ettiğimiz gibi zemini bozmadan, dozerlerle alt üst etmeden kendi haline bırakmışlar;
https://www.courrierinternational.com/article/le-chiffre-du-jour-au-portugal-des-milliers-de-chevres-pour-lutter-contre-les-incendies?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&Echobox=1566452343
Sevgili Tunç Soyer'e fikrimizi sorduğu için önerimiz kısaca şudur;
Ormana dozer,kepçe sokmayın.Zemini bozmayın. Yanan,kuruyan ağaçları toprağın üstünü örtecek şekilde yayın.Bu toprağın direk güneşle temasını engelleyip hem nemi koruyacak hemde mikroorganizamanın,solucan gibi toprağı zengileştiren hayvanatın toprağın yüzeyine kadar çalışmasına imkan verir. 
İnsanları,toplumuda işin içine katmak ve ormanın kendisini onarmasına yardımcı olmak için orman ağaçları ve meyve ağaçları ,çalı tohumlarını aralara serpiştirilmesini organize edebilirsiniz.
İmece Evinden,Menemen Dumanlıdağdan sevgi ve saygılarlar
 

ismail Yenigün

Imece Evi Dogal Yasam ve Ekolojik Cozumler Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık