YAVRU ASLAN KORUMA ALTINDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 22 Ağustos 2017’de Şırnak’ın Cizre ilçesinde yol arama ve kontrol noktasında emniyet güçleri tarafından bir araç içerisinde tespiti yapılan yavru aslanı koruma altına aldı.

YAVRU ASLAN KORUMA ALTINDA
  • 25-08-2017 17:30

Emniyet güçleri tarafından fark edilen yavru aslanın, yasal yollardan temin edilmediğinin anlaşılması üzerine DKMP ekiplerine bilgi verildi ve bu bilgi üzerine yavru aslanı koruma altına alan ekipler, tedavi ve bakımının yapılması için Şanlıurfa Yaban Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderdi.

Rehabilitasyon merkezinde veteriner tarafından ilk muayenesi yapılan yavru aslanın sağlıklı olduğu görüldü. Şanlıurfa Yaban Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir süre bakım ve beslenmesi yapılacak olan 2 aylık yavru aslan daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesine nakledilecek.

Yasal olmayan yollardan yavru aslanı temin eden şahıs ifadesinde yavru aslanı başka birisinden aldığını ve sütten başka bir şey yememesi üzerine Cizre’de veterinere götürürken polis noktasında bu olayın başına geldiğini söyledi. İfadesinde yavru aslan beslemenin suç olmadığını beyan eden şahsa 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu 18. Maddesine muhalefetten DKMP ekiplerince 914 TL idari para cezası uygulandı.

-ORMANSU.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER