Zeliha Arkcı: “e-ticaret firmaları teknik ve güvenlik altyapısına yatırım yapmalı ”

Zeliha Arkcı: “e-ticaret firmaları teknik ve güvenlik altyapısına yatırım yapmalı ”

Zeliha Arkcı: “e-ticaret firmaları teknik ve güvenlik altyapısına yatırım yapmalı ”
  • 14-08-2017 09:12

“e-ticaret firmaları 17 Ağustos sonrası güven sınavı verebilir”
Türkiye’de banka ve kredi kartı sayısı 180 milyonu aştı. Bu kartlarla 2017’nin ilk üç ayında yaklaşık 21 milyar TL internetten ödeme işlemi yapıldı. BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda 17 Ağustos 2017 itibariyle bireysel banka ve kredi kartları elektronik ticarete kapalı olarak üretilecek ve ancak kart sahiplerinin talebi doğrultusunda internet alışverişlerine açılabilecek. E-Tugra EBG A.Ş. Kurumsal Satış ve Pazarlama Yöneticisi Zeliha Arkcı, “BDDK kararının ardından 17 Ağustos 2017 sonrası birçok online ödeme portalları ve e-ticaret sitesi için güvenliklerini üst düzeye çıkaracak yatırımlara ağırlık verecekleri bir dönüşüm tarihi olacak” dedi. 
Dünyada e-ticaret hacmi her geçen yıl büyüyor. 1,5 trilyon doları aşan dünya e-ticaret rakamları dünya ekonomilerinin büyüklüklerinin artık e-ticaret pazarındaki faaliyetleriyle ölçüleceğini gösteriyor. Türkiye’de de hızla büyüyen e-ticaret hacmi son bir yıl içinde yüzde 24 oranında artış göstererek 31 milyar TL’ye ulaştı. Banka kartları ve diğer kişisel verilerin paylaşıldığı e-ticaret platformu büyüdükçe güvenlik unsuru da önemini artırıyor.
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından alınan karar gereği 17 Ağustos 2017 itibariyle bireysel banka ve kredi kartları elektronik ticarete kapalı olarak üretilecek. Bu konuya dikkat çeken E-Tuğra EBG A.Ş. Kurumsal Satış ve Pazarlama Yöneticisi Zeliha Arkçı, “Yüzden fazla ülkede binlerce firmayı zarara uğratan siber saldırıların ardından BDDK’nın aldığı bu karar e-ticaret firmalarının önemli bir güven sınavı vereceğini gösteriyor. e-ticaret firmalarının mevcut müşterilerini korumak ve potansiyel müşterilere ulaşabilmek için sitelerinin güvenlik unsurunu daha çok ön plana çıkaracakları, teknik altyapı ve güvenlik yatırımlarını artıracakları bir dönem var önlerinde” açıklamasını yaptı.
E-ticaret sitelerinin güvenli olduğunu gösteren en önemli işaretin sahip oldukları SSL (Secure Sockets Layer) güvenlik sertifikası ve güvenlik mührü olduğuna dikkat çeken Zeliha Arkcı, “ Ziyaret edilen web sitesinin SSL güvenlik sertifikasının bulunduğuna ve geçerlilik süresine dikkat edilmesi kimlik avcılarının hedefi olmamak için çok önemlidir. E-ticaret siteleri mutlaka SSL sertifikasına sahip olmalıdır. Elektronik ortamda ticaret yapan bireyler, şirketler ve yine bu ortamda kamuya hizmet sunan tüm kurumlar web sitesi ziyaretçilerinin kişisel bilgilerinin güvenliğini sağlamak zorundadır. Bunun da en ekonomik ve etkili yolu SSL sertifikası kullanmaktır” dedi.  
Arkcı, E-Tuğra’nın geliştirdiği 7 farklı SSL güvenlik sertifikasıyla elektronik ortamda faaliyet gösteren kurumları, e-ticaret firmalarını ve online ödeme portallarının güvenliğini artırdığını, kullanılan 256 bit güçlü şifreleme ile kredi kartı numarası, hesap bilgileri, parola ve diğer kişisel bilgilerin güvenliğini tehdit eden sahte link yönlendirme taktiği ile bilgi hırsızlığı phishing ve diğer kimlik hırsızlığı saldırılarına karşı etkili bir koruma sağladığını söyledi.
www.e-tugra.com.tr

E-Tuğra EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş Hakkında:
E-Tuğra EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş., yüzde yüz yerli sermaye ile 2005 yılında kurulmuş olup, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı (ESHS) olarak faaliyet göstermek amacıyla 5070 sayılı elektronik imza kanunu ve ilgili mevzuatların öngördüğü kriterleri ve alt yapı çalışmalarını tamamlamış ve Haziran 2006’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan onay alarak, ESHS olarak faaliyetlerine başlamıştır. E-Tuğra, ilk 500 bilişim şirketi sıralamasında her yıl hızla yükselmeye devam etmektedir. TSE-ISO-IEC 27001 BGYS sertifikasyonuna sahip olan EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş., mevcut bilgi birikimi, tecrübe, sıfır hata ve güçlü uluslararası işbirliklerinin yanı sıra, aynı zamanda tüm dünyada, MozillaFirefox, Microsoft IE, Opera, Safari, Chrome, Ipad, IPhone, Andorid vb. uygulamalarında yüzde yüz güvenilir sertifika otoritesi olarak tanınan bir Türk SSL sağlayıcısıdır. Sahip olduğu 4096 bit kök sertifika ile Türkiye’de tek, dünyada sayılı şirketlerden biridir. 

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER