AKDENİZ KENT KONSEYİ BAŞKANI ERİM’DEN ÖNEMLİ UYARI

Mersin’i talan etmeye, millete yalan söylemeye alışmış tiplerin varlığından oldukça rahatsızız. Mersin de imar olaylarındaki vurgunlar ve bu işten rant elde eden uyanıkların peşine düşmüş durumdayız. Bu bağlamda Mustafa ERİM önemli bir bilgi attı. Önce onu yayınlayalım...

AKDENİZ KENT KONSEYİ BAŞKANI ERİM’DEN ÖNEMLİ UYARI
  • 26 Temmuz 2019, Cuma 9:52

MERSİN AKDENİZ KENT KONSEYİ BAŞKANI MUSTAFA ERİM’İN GÖNDERDİĞİ İÇERİK AŞAĞIDA AYNEN ŞÖYLE;

“BU KEZ MERSİNDE TARİHİ BİR YANLIŞA İZİN VERMEYELİM... MERSİN EĞİTİM TARİHİNE ŞAHİTLİK YAPAN TARİHİ ÇANKAYA İLKOKULU BİNASI 1/5 Binlik PLANLARDA TİCARET VE KONUT ALANI OLARAK İŞARETLENDİ

1924 yılında Silifke Caddesi üzerinde inşa edilen,  Kurtuluş İlkokulu olarak öğretime başlayan ve daha sonra Çankaya İlkokulu olarak öğretime devam eden tarihi bina kaderine terk edildi.

Akdeniz Kent Konseyi olarak, bir zamanlar Mersin’in en önemli İlkokulu olan ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait bu binanın akıbetini araştırdık.

Mersin kent merkezinde 95 yıl önce 1924 yılında yaptırılan, 3 Mayıs 1945’te ‘Kurtuluş Mektebi’ olarak eğitime açılan sonraki yıllarda ise Anadolu Lisesi ve ilkokul olarak faaliyet gösteren bina son olarak Çankaya İlköğretim Okulu olarak hizmet verdi. 1999 yılında Çankaya İş Okulu’na dönüşen bina, 2012/2013 öğretim yılında ise Çankaya Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi oldu.

1/5 BİNLİK PLANLARDA TİCARET ALANI OLARAK İŞARETLENDİ

Maalesef Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/5 binlik planlarda bu alanın Ticari ve Konut Alanı olarak işaretlenmiş olduğunu gördük. İçinde tescilli tarihi bir yapının bulunduğu alanın ticari ve konut alanı olarak belirlenmesi her geçen gün kaybettiğimiz tarihi yapılarımıza bir yenisinin eklenmesine neden olacaktır. Şehirde, bir tarafta sahipsizlikten dolayı bir çöküntü alanına dönüşen Tarihi Kent Merkezi’nin canlandırılması konuşulurken, bir tarafta da bu yapıların resmî planlamalarla yetkililer eliyle tahribine göz yumulmasını anlamak mümkün değildir. Göreve başlar başlamaz Koruma Amaçlı İmar Planı’nın yeniden gündeme getirmemizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan okulun kente yeniden kazandırılması için ticaret ve konut alanı kararının değişmesi gerekmektedir. Mersin gibi tarihi yapılarını kaybeden bir şehirde bu tür binalar kültürel ve sosyal amaçlı olarak kullanılmalıdır.

Biz Mersin’de birçok yapıya sahip çıkamadık. Pek çok tarihi yapı oldubittiye getirilerek yok edildi. Bu yapı da bir oldubittiye getirilmesin. Bu kez Akdeniz’de tarihi bir yanlışa müsaade etmeyelim. Tarihi yapılarımızı koruma altına almamız lazım. İlk olarak burası planlarda ticaret ve konut alanı olmaktan çıkartılmalı. Akdeniz Kent Konseyi olarak Akdeniz Belediyesi’ne bir yazı yazdık. Buranın revizyon projelerinde sosyal ve kültürel alan olarak işlenmesini istedik.

Akdeniz Belediyesinden resmî yazı talep ettiğimiz plan değişikliğinin takipçisi olacağız  ve gelişmeleri Mersin kamuoyu ile paylaşacağız.”

*******

BURAYA KADAR MUSTAFA ERİM'İN AÇIKLAMA VE UYARI İÇERİĞİDİR...

DURUMU HEMEN BU KONUDA UZMAN BİR MİMAR KARDEŞİMİZ OLAN ABDULLAH YILMAZ’A SORDUK, O DA MUSTAFA ERİM'İN BİZE ATTIĞI YUKARIDA YAYINA VERDİĞİMİZ METNİ İNCELEYİP AŞAĞIDAKİ BİLGİYİ VERDİ...

“HAYIRLI AKŞAMLAR DİLİYORUM, MUSTAFA KARDEŞİM... ÇANKAYA İLKOKULU TESCİLLİ BİR YAPI, LAKİN ÜZERİNE OTURDUĞU ARSA TESCİLLİ DEĞİL, PLANLARA İŞLENMEMİŞ. SAYIN KOCAMAZ DÖNEMİNDE YAPILAN HAYALİ KİŞİSEL RANT TEMALI, 1/5000 ÖLÇEKLİ REVİZYON VE İLAVE NAZIM İMAR PLANININDA YAPI DİKKATE BİLE ALINMAMIŞ, ÜSTELİK BÜYÜK İHTİMALLE ADANA TABİAT VARLIKLARINDAN GÖRÜŞ BİLE ALINMAMIŞTIR. ÇANKAYA İLK OKULU BÜYÜK İHTİMALLE BİR YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ TİCARET, KONUT, TURİZM ALANI OLARAK İŞARETLENMİŞ....  AYNI DURUM İNGİLİZ YAĞ FABRİKASINDA DA GEÇERLİ... BİNANIN TESCİLLENMESİ İÇİN, KORUMA ALTINA ALINMASI İÇİN, AKDENİZ BELEDİYESİNİN HAZIRLAYACAĞI 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANINDA ÇANKAYA İLKOKULUNUN YERİNİN MEKÂNSAL ALANLAR PLANLAMA YÖNETMELİĞİNE GÖRE SOSYAL VE KÜLTÜREL MERKEZ OLARAK İŞARETLENMESİ LAZIM... BÖYLE İŞARETLENİRSE KİMSE BURADA BİR RANT AMAÇLI TEZGAH KURAMAZ... ESAS TA PLAN YAPIM AŞAMASINDA KURUL GÖRÜŞÜ ALINMADIĞINDAN, ÇEVRESEL ŞARTLARDA OLUŞTURULMAMIŞ OLUYOR. 1/5000 PLANLARIN İPTAL NEDENLERİNDEN BİRİSİ OLABİLİR... YAZI MEVCUT YAPIYI KORUMAK, BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNİ ÖNLEMEK AMACI İLE YAZILMIŞ... TAKİPÇİSİ OLALIM MUSTAFA KARDEŞİM... SELAM VE SEVGİLERİMLE..” DİYEREK BİZİ AYRICA AYDINLATTI.

Bu arada MUSTAFA ERİM, konsey başkanı olduğu Belediyeye, Mimar Abdullah Yılmaz’ında bize yaptığı görüşe uygun, kendiside ZATEN uyarı yaparak talepte bulunmuş ve bu talebi bize attı. Aşağıda...

Hep birlikte, talana, yalana, vurguna dur demek ve Mersin’e sahip çıkmak adına tüm Mersinlilere sesleniyoruz. Uyanık olalım.

ÇANKAYA İLOKULU'NUN 1987 DEKİ HALİ AŞAĞIDA

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık