Güvenlik soruşturmaları AB projelerine de sıçradı

AB Komisyonu’nda kabul edilen projelere katılmak için yurtdışına çıkmak isteyen öğretmenler, haklarında hiçbir soruşturma olmamasına karşın güvenlik soruşturması gerekçesiyle engellendi.

Güvenlik soruşturmaları AB projelerine de sıçradı
  • 13 Şubat 2019, Çarşamba 12:03

Avrupa Birliği (AB) projeleri onaylanan öğretmenler güvenlik soruşturması nedeniyle projelerini yürütememe tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İl milli eğitim müdürlükleri, Avrupa Konseyi Eğitim Direktörlüğü bünyesinde yürütülecek projelerde gönüllü görev almak isteyen öğretmenlerin listesini valiliklere gönderdi.

Valiliklere gönderilen listelerde adı bulunan öğretmenler, “Arşiv taraması” adı altında araştırmaya tabi tutuldu. Çok sayıda öğretmen, haklarında hiçbir yargı kararı olmamasına rağmen yurtdışına çıkış engeliyle karşılaştı. Öğretmenlerin bir bölümünün AB projeleri kapsamında daha önce yurt dışına çıktığı ifade edildi.Bazı öğretmenlerin, yapılacak projelere katılmak için gerekli şartları taşıyan tek aday olduğu, yerine yeni bir isim gönderilemediği için projelerin iptal edildiği ve okula yapılacak ödemenin de kesildiği ileri sürüldü. Birgün’ün haberine göre görev, yaptığı okulun projesi AB Komisyonu’nda ve Türkiye Ulusal Ajansı’nda kabul edilen öğretmen N.E., güvenlik soruşturmasına takılabilecek hiçbir engeli olmamasına rağmen projeye katılmasının engellendiğini belirtti. N.E, okulunda projeye katılmak için sunulan şartlara uygun tek öğretmenin kendisi olduğunu belirterek, “Projeyi iptal etmeyi göze alarak katılmamı engelliyorlar” diye konuştu.

‘HİÇBİR SUÇU OLMAYAN ÖĞRETMENLER MAHRUM BIRAKILIYOR’

Daha önce benzer bir proje için yurtdışına çıktığını ifade eden N.E., yeşil pasaport sahibi olmasının da kararda etkili olmadığını dile getirdi. Kendisiyle aynı durumda olan ve halen görevine devam eden birçok öğretmen olduğunu anlatan N.E, “Bazı projeler belli branşlarla ilgili ve mutlaka o branştan bir öğretmenin gitmesi gerekiyor. Ama bunu da dikkate almıyorlar ve projenin iptal olmasına göz yumuyorlar. Hiçbir suçu olmayan öğretmenler de bu projelerden mahrum bırakılıyor” dedi.

ARTI GERÇEK

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık