Makilik alan küle döndü: Kasıt şüphesi var

Datça’da Limantepesi mevkiindeki makilik alanda çıkan yangın 3 kola ayrılarak büyüdü. 12 saat sonra söndürülen yangında 20 hektarlık alan küle döndü. Halk arasında üzüntüye sebep olan olayla ilgili kasıt şüphesi var.

Makilik alan küle döndü: Kasıt şüphesi var
  • 01 Temmuz 2019, Pazartesi 10:08

Muğla’nın Datça ilçesi Palamutbükü mevkiinde makilik alanda çıkan yangınında 20 hektar alan zarar gördü. Üç kola ayrılan ve 12 saat sonra kontrol altına alınabilen yangının neden olduğu hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

HALK SÖNDÜRMEYE ÇALIŞTI

Limantepesi mevkiinde televizyon vericilerinin olduğu bölgede çıkan yangın başlangıç noktasından sonra Marin ve Limantepesi yönlerine ikiye ayrıldı. Yangının vericilerin olduğu bölgedeki kısmı denize ulaştığı için söndürüldü. Marin bölgesine yönelen yangın ise daha sonra tekrar Palamutbükü istikametine geri döndü. Knidos Antik Kenti ve Marin bölgesinde iki ayrı noktada etkili olan yangının çember içerisine alınması için yoğun çalışma yapıldı. Datça Mahalle Afet Gönülleri Acil Müdahale Ekibi (MAG-AME) gibi yüzlerce Datçalının katıldığı çalışmalarda yangın 12 saat sonra kontrol altına alınabildi.

Başlangıç noktasından sonra üç kola ayrılan ve 12 saatte kontrol altına alınan yangının neden olduğu hasar ise gün ağarınca ortaya çıktı. Yaklaşık 20 hektar alanın zarar gördüğü yangında halen devam eden soğutma çalışmalarına günün ağarmasıyla birlikte havadan da yeniden destek verildi.

‘OTEL YAPMAK İSTİYORDU’

Yangında dikkat çeken durumlardan biri ise yangının olduğuna dair gelişen iddialar oldu. Söndürme çalışmalarına katılan vatandaşlar, yapmak istediği oteli için ruhsat alamayan büyük bir arazi sahibi tarafından yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını düşünüyor.

Datça’da yaşayan Ali İhsan Özlü isimli kişi de ilçenin büyük bir tehlike atlattığını belirterek, “Eğer rüzgâr limana doğru esmiş olsaydı, buradaki işletmeler ve evler zarar görebilirdi” dedi.

BİRGÜN

https://www.birgun.net/haber-detay/dikilide-makilik-ve-ormanlik-alanda-yangin.html

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık