ÜNİVDER BAŞKANI YEŞİLDERE AÇIKLADI

"Kadın Veteriner Hekim, Doktor ve Diş Hekimlerinin Çalışma Alanları Güvenli Değil" Kliniklerde ve veteriner hekimlerin çalıştığı alanlarda kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı vakalarının artması akıllara, “Bu alanların kadınlar için güvenli olup olmadığı?” sorusunu getirdi.

ÜNİVDER BAŞKANI YEŞİLDERE AÇIKLADI
  • 11 Nisan 2019, Perşembe 14:16

Evrim Kepenek
İstanbul - BİA Haber Merkezi

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B. kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye "şiddet uygulayarak cinsel saldırıda bulunmaktan" tutuklandı.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) başkanı veteriner Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, özellikle veterinerlik, doktorluk ve diş hekimliği gibi alanlarda kadınların güvenlik dışı alanlarda çalıştığına dikkat çekti. 

12 Kasım 2018 İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olan 68 yaşındaki jinekoloji profesörü Fecri Sevilen, Nişantaşı'nda muayenehanesinde iki hastasına nitelikli cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

7 Nisan 2019  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hasan B. kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’ye "şiddet uygulayarak cinsel saldırıda bulunmaktan" tutuklandı. Cinsel saldırı, Twitter’da “tecavüzcü profesör" diye açılan başlık trend topic oldu. Bu başlık altında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’yle ilgili başka taciz iddiaları da gündeme getirildi.

Ankara Üniversitesi öğrencileri, cinsel saldırıyı 8 Nisan 2019 Pazartesi günü, üniversitenin Veterinerlik Fakültesi önünde protesto etti. Veteriner Fakültesi öğrencisi İlknaz Yalçın, daha önce de benzer olayların yaşandığını ifade etti: 

"Daha önce de fakültemizden Hasan B., kendi öğrencilerini taciz etmiş ve yeterli kanıt bulunamadığı gerekçesiyle olayların üstü kapatılmıştır. Daha önce fakültemizde taciz soruşturması geçiren hocaların isimlerinin açıklanmasını istiyoruz. Bu şekilde kendimizi daha güvenli hissedeceğiz.”


Kliniklerde ve veterinerlerin çalıştığı alanlarda kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı vakalarının artması akıllara, “Bu alanların kadınlar için güvenli olup olmadığı?” sorusunu getirdi.

"Alt –üst ilişkisi içinde kadınlar zarar görüyor"
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) başkanı veteriner hekim Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, özellikle veterinerlik, doktorluk ve diş hekimliği gibi alanlarda kadınların güvenlik dışı alanlarda çalıştığını söylüyor. Kliniklerde nöbete kalan kadın çalışanların risk altında olduğunu söyleyen Yeşildere, usta-çırak ilişkisine dayalı bir eğitim modeli olduğunu belirtiyor: 

“Bu da kişilerin birbirleri arasında daha da yakınlaşmasını sağlıyor. Ne var ki kimi zaman alt-üst ilişkisi içerinde ilerlediği için süreç, üst olan kendi gücünü kadınlar üzerinde kullanabiliyor. Bu kimi zaman akademisyen oluyor kimi zaman yanında staj yaptığın deneyimli bir doktor olabiliyor. Alt üst ilişkisi içinde kadınlar zarar görüyor. Kadınların çalıştığı klinik ve veteriner merkezlerinde güvenlik önlemleri arttırılmalı. Kadınların çalışma alanlarının güvenliği sağlanmalı. ”

Çözüm: “İddialar dikkate alınmalı”
 “Elbette bu durum asla kabul edilebilir değil” diyen Yeşildere, üniversitelerin ve doktor, diş hekimi ve veterinerlerin çalıştığı alanlarda daha fazla güvenlik önlemi alınması gerektiğini söylüyor. Son dönemde akademideki taciz vakalarının da gündeme geldiğini söyleyen Yeşildere, üniversitelerde tacizin ve cinsel saldırının önüne geçmenin yolunun, iddiaları dikkate almaktan geçtiği görüşünde:

“Eğer bir akademisyen hakkında öğrenciler benzer iddialarla geliyorsa bunu mutlaka dikkate almak gerekiyor. Genellikle üniversite yönetimleri bu iddiaları dikkate almıyor ya da sümen altı ediyor. Üniversite bu iddiaları ciddiye aldıktan sonra gerekli araştırmayı yapmalı. ‘Öğrenciler hocalarına iftira atıyor’ diye düşünmemeli.

“Eğer bir akademisyenin böyle bir suçu işlediği tespit edilirse de mutlaka akademiden uzaklaştırılmalı. Fail erkekler cezalandırılırsa başka erkekler de benzer suçu işlemeye cesaret edemez.

"Ayrıca, Etik Kurul kurulmalı. Bu kurul da, psikolog, sosyologlar olmalı. Konunun tüm tarflarını çağırıp dinlemeleri gerekir.” (EMK) 

bianet.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık