Yüksek vergiler ölüm getirdi…

Kimya Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilciliği olarak şehrimizde yaşanan sahte alkol tüketimi kaynaklı ölümlerle ilgili basın açıklamamızdır.

Yüksek vergiler ölüm getirdi…
  • 05 Temmuz 2019, Cuma 19:26

Kimya Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilciliği olarak şehrimizde yaşanan sahte alkol tüketimi kaynaklı ölümlerle ilgili basın açıklamamızdır.

Yüksek vergiler ölüm getirdi…

Son günlerde ulusal basından da yer alan sahte alkol tüketiminden kaynaklı şehrimiz Mersin’de de 21 vatandaşımız zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurmuştur. İlk müdahaleler neticesinde Metanol zehirlenmesi teşhisi koyulan 7 vatandaşımızın hayatını kaybetmiştir. Son yıllar da bu tür üzücü haberleri basında ve televizyonlarda ne yazık ki sıklıkla görmeye başladık. Alkol ve tütün ürünlerinde uygulanan yüksek vergiler kaçak alkol ürünlerine talebi ve tüketimini arttırmıştır. Ticari bir fırsat olarak görülen sahte alkol üretimi ve satışı,denetimsizlik ve üretim sırasında yapılan teknik hatalar sonucunda ölüme varabilecek sonuçlara yol açacağı bir kez daha gözler önüne serilmiştir.Yanlış uygulamalar sonucunda etil alkol yerine metil alkol ihtiva eden ürünlerin tüketilmesi sonucunda vücutta oluşturacağı toksik etkilerin insan sağlığına ciddi zararlar ve kalıcı hasarlar verebileceği hatta ölümle sonuçlanabileceği gerçektir.

Alkol oranı E olan 70’lik rakının vergisiz fiyatı 45 TL iken toplam vergi 105 TL ve satış fiyatı ise 150 TL olmaktadır. Ürün fiyatına göre vergi oranı #0’un üstündedir. Alkol gurubu ürünlerde uygulanan yüksek vergi sahte ürünlerin piyasaya sürülmesi ve talep görmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Sadece denetimlerle sahte alkol üretiminin önlenmesi konusunda çare olamayacaktır.Özel tüketim ürünlerinde vergiler düşürülmeli ve denetimler acı olaylarının yaşanmadığı dönemlerde de bugün ki titizlik ve yoğunlukla sürdürülmelidir.

Halkımız adına söz konusu olayın yakın takipçisi olacağımızı ve bir daha üzücü olaylarının yaşanmaması için ilgili tüm kurum ve kuruluşlara her zaman destek vereceğimizi siz değerli hemşerilerimizle paylaşmayı bir görev biliyoruz.

Emre ÜRESİN

Kimya Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilcisi

BÜLTEN

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık