Açlık Grevindeki Mahpusların Hakları İhlal Ediliyor

Açlık grevindekilere yönelik hak ihlallerini açıklayan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, mahpusların özellikle B vitaminine ulaşımda zorluk yaşadığını açıkladı.

Açlık Grevindeki Mahpusların Hakları İhlal Ediliyor
  • 12 Mart 2019, Salı 22:32

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve MYK Üyesi Ayşe Acar Başaran, açlık grevlerine dair açıklama yaptı.

Açıklamada, açlık grevcilerine yönelik kötü muamelenin devam ettiği ifade edildi.

Osmaniye Cezaevi’nde 5 Ocak 2019’da açlık grevine başlayan Zınar Demir’e B vitamini verilmediğini belirten Ayşe Acar Başaran, hapishanelerdeki hak ihlallerini sıraladı.

Leyla Güven açlık grevinin 125. gününde
HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a tecridin sonlandırılması talebiyle başlattığı açlık grevi, siyasetçilerin ve aktivistlerin, cezaevlerindeki 330’un üzerinde mahpusun katılımı ile devam ediyor.

Leyla Güven açlık grevinin 125. gününde.

3 HDP'li vekilden destek açlık grevi
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve HDP üyeleri Bilal Özgezer, İsmet Yıldız, Salih Canseven, Salih Tekin, Sevican Yaşar da Güven’in talebini yineleyerek, 3 Mart 2019’da süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını açıkladı.

HDP Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile HDP üyeleri A. Halik Kurt ve Yusuf Ataş ise 8 Mart günü açlık grevine başladı.

Ayşe Acar Başaran’ın dünkü açıklamasında, açlık grevindekilere dair şu bilgiler yer aldı:

Van F Tipi Cezaevi
“Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde, 16 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde bulunan Cihan Tamur ve Şahin Öncü’nün durumu kötüye gidiyor.

“Açlık grevcilerinin sohbet hakkı tümüyle kaldırıldı, gazetelere erişimleri sınırlandırıldı, sosyal etkinlikleri kısıtlandı, radyoları toplatıldı.”

Tokat Cezaevi
“Tokat Cezaevi’nde açlık grevinde mahpuslar hakkında disiplin soruşturmalarının başlatıldığı ve faaliyetlerden uzaklaştırma cezasının verildiği, Yeni Yaşam Gazetesi’nin bir aydır verilmediği tespit edildi.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi
“26 Aralık 2018 tarihinde açlık grevine başlayan mahpuslara, meyve suyu, B vitamini verilmiyor. Kantinde gıda maddeleri özellikle açlık grevindeki mahpusların tüketebilecekleri meyve suyu ve meyve çayları ya çok az ya da hiç bulunmuyor.

“12 Şubat 2019’da koğuşlarda bulunan tüm radyolar idare tarafından toplatılarak, mahpusların dış dünyadan haberdar olma haklarına sekte vuruldu.

“Açlık grevindeki mahpuslara, disiplin soruşturmalarının açılmasının yanı sıra sohbet ve etkinliklere katılma hakları da engelleniyor.”

Kayseri 2 Nolu T Tipi Cezaevi
“Beş mahpus 5 Ocak’tan beri açlık grevinde. Açlık grevcisi tutsaklarda, kilo kaybı, halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyonda güçlük belirtileri görüldü.

“Açlık grevine başlayanlar hakkında hapishane idaresi tarafından disiplin soruşturması başlatıldı ve faaliyetlerden uzaklaştırma cezası verildi.”

Bayburt Cezaevi
“5 Ocak 2019 tarihi itibari ile açlık grevinde olan mahpuslara, B1 ve B12 kompleks vitamin verilmiyor, belli sürelerle tekli hücrelerde tutuluyorlar.”

Eskişehir H Tipi Cezaevi
“20 Ocak 2019’dan beri açlık grevinde bulunan üç mahpus koğuşlarından çıkarılarak, dar ve ranzalı bir koğuşa alındı.”

Ankara Sincan Kapalı Kadın Cezaevi
“26 Aralık 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde olan üç kadın, kilo kaybı, baş ağrısı, halsizlik, mide krampları, sese hassasiyet gibi sağlık problemleri yaşıyor.

“Mahpusların, Tabip Odası doktorlarının önerdiği kan ve idrar tahlillerinin yapılması amacıyla cezaevi idaresine yazdıkları dilekçelere ilişkin henüz bir adım atılmadı.

“Açlık grevini sürdüren mahpuslar, kirli su nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları da yaşıyor.

“Açlık grevinin ilk günlerinden bu yana, etkinliklere katılma ve sohbet hakkından mahrum bırakılıyorlar.” (AS)

bianet.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık