CHP’Lİ BAŞARIR BALLI POLİTİKA KURULLARINI SORDU

CHP Mersin Milletvekili Av.Ali Mahir Başarır, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına ilişkin düzenlemeleri meclis gündemine taşıdı.

CHP’Lİ BAŞARIR BALLI POLİTİKA KURULLARINI SORDU
  • 04 Temmuz 2019, Perşembe 19:19

Politika kurularının tam bir muamma olduğunu ve ballı kurullar olduğunu belirten CHP’li Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde hangi politika kurullarının oluştuğunu, kurulların kimlerden oluştuğunu ve ne kadar ücret aldıklarını sordu.

Aynı zamanda Anayasa Komisyonu Üyesi Olan CHP’li Başarır önergesinde;

“1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Anılan Kararnamenin 35. maddesinde ‘Cumhurbaşkanlığına bağlı kurulların üyelerine, (100.000) gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay ek ödeme yapılabilir. Bu ek ödeme, yapılacak işin niteliği, çalışma süresi ve üstlenilen görev dikkate alınarak her bir üye için farklı tutarlar belirlenebilir’ hükmüne yer verilmiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Belirtilen mevzuat uyarınca hangi politika kurulları oluşturulmuştur?
  2. Her bir politika kuruluna ayrı ayrı belirtilmek üzere kimler atanmıştır? Atanan kişilerin kamu ya da özel sektör deneyimleri nelerdir?
  3. Her bir politika kurulu üyesi için ayrı ayrı belirtilmek üzere yapılan aylık ödemenin tutarı nedir?
  4. Politika kurulu üyelerinden ayrıca kamu görevi yürütenler var ise bu kişilerin çalıştıkları kamu kuruluşlarından aldıkları ücretlerin tutarı nedir?
  5. Politika kurulu üyelerinden hangileri aynı zamanda emeklidir? Bu kişiler politika kurulu üyesi olarak aldıkları ödemenin yanında emekli maaşlarını da almaya devam etmekte midir? 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık