GÜRSEL TEKİN ÖNEMLİ BİR KONUYU GÜNDEME TAŞIDI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "dünyanın büyük havalimanı" söylemine karşın metro ulaşımı olmadan, 29 Ekim'de açılan 3.Havalimanı inşaatı tamamlansın diye; işçilerin, güvencesiz, güvenliksiz ve sağlıksız koşullarda çalışmaya zorlanmalarını meclis gündemine taşımıştır.

GÜRSEL TEKİN ÖNEMLİ BİR KONUYU GÜNDEME TAŞIDI
  • 03 Temmuz 2019, Çarşamba 14:43

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki yazılı sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 03.07.2019

Gürsel TEKİN

İstanbul Milletvekili

Daha önce 3. Havalimanı inşaatında işçilerin maruz kaldığı ağır hak ihlalleri gündem olmuş, inşaatın bir an önce bitirilmesi için işçilerin son derece kötü koşullar altında çalıştıklarıgerçeği kamuoyunu uzunca süre meşgul etmişti.

Şimdi ise, “dünyanın en büyük havalimanı”, dünyanın en büyük havalimanı olmasına karşın metro ulaşımı olmadan, 29 Ekim'de açılan havalimanının inşaatı tamamlansın diye;  işçilerin, güvencesiz, güvenliksiz ve sağlıksız koşullarda çalışmaya devam ettikleri, emekçilerin koşullarında herhangi bir düzenlemenin olmadığı bilgisi tarafımıza ulaşmaktadır.

Bu bağlamda;

Ulaştırma Bakanlığı’na devri yapılmış 3. Havalimanı metro inşaatında;

  1. İşçilerin günde 12 saatten fazla çalışmalarına rağmen 8 saat çalışıyor gibi gösterildikleri iddiası doğru mudur?
  2. İççilerin, resmi tatil ve izin günlerinde izinli gösterilmelerine rağmen çalışmaya devam ettikleri iddiası doğru mudur?
  3. Metrosu olmayan “dünyanın en büyük havalimanı” baskısı nedeniyle hukuksuz bir şekilde azami düzeyde arttırılan metro inşaatının yeni iş cinayetlerine sebep olacağının farkında mısınız?
  4. Hukuksuz ve güvencesiz bir şekilde çalıştırılan işçilerin mağduriyetlerini gidermek adına bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır?
  5. 3. Havalimanı Metro inşaatında çalışan kayıtlı ve kayıtsız işçi sayısı nedir?

BÜLTEN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık