İYİ PARTİ TERÖRLE MÜCADELE KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINI İSTEDİ

TERÖRLE MÜCADELEDE VE TERÖR EYLEMİ SONUCU YARALANAN VE HAYATINI KAYBEDENLERE HAK ETTİKLERİ GAZİLİK VE ŞEHİTLİK UNVANLARI VERİLMELİ KANUNDAKİ “YARALANAN, ENGELLİ HÂLE GELEN, ÖLEN VEYA ÖLDÜRÜLENLER” İBARESİ “GAZİ VEYA ŞEHİT OLANLAR” ŞEKLİNDE DEĞİŞTİRİLSİN

İYİ PARTİ TERÖRLE MÜCADELE KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINI İSTEDİ
  • 26 Eylül 2019, Perşembe 13:46

“BU, KAHRAMANLARIMIZIN ANALARINA BORCUMUZDUR”

İYİ Parti, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda “Ölenler, hayatını kaybedenler, yaralanan, engelli hale gelen ve malul olan olarak bahsedilenler; bu vatan için mücadele edenlerdir. Manevi açıdan kutsal olan şehitlerimiz ve gazilerimiz, korunması gereken değerlerin başında gelir.”

Dedi ve bu kanunda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi.

Teklifin gerekçesinde;

“Türk gelenek ve kültürel yapısı itibariyle ‘şehit “ve gazi’ kavramları, birçok diğer milletten ve devletten farklı olarak, Türk insanının düşüncesinde ve gönlünde ayrı bir makam teşkil etmektedir.” diyen İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu,

“İnsanlar hayatları boyunca çalışarak pek çok rütbe ve unvan elde edebilirler. Ancak şehitlik ve gazilik unvanının diğerlerinden önemli bir farkı vardır. Şehitlik ya da gazilik unvanını elde eden kişi hayatını ortaya koymuştur. Bu rütbeler hayat karşılığında elde edilir. İnançla kazanılır. Hem Hakk’ın hem de halkın nezdinde bu rütbelere erişmek büyük bir mazhariyettir.” İfadelerini kullandı.

Kabukcuoglu; “Hemen hemen her Türk ailesinde yakını şehit düşmeyen veya gazi olmayan kimse kalmadığı bilinmektedir. Vatanın bütünlüğü ve bölünmezliği uğrunda şehit düşenlerin, gazi olanların maneviyatlarının toplumda en iyi şekilde korunması gerekliliği, yasalarımızı düzenleyenler için de bir geçerlidir.’’ bilgisine yer verdi.

KİMLER ŞEHİT KİMLER GAZİ

İYİ Partili Kabukcuoğlu‘’Şehit ve Gazi kavramları Türk Milleti için büyük önem taşımaktadır. Yazılı hukuk sistemini benimsemiş Türk Hukuku’nda “şehit” kavramının tanımlayan, kimlere “şehit” denileceğini ortaya koyan bir kanun bulunmamaktadır.” Dediği gerekçenin devamında “Şehit; Devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozma, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini yok etme çabasında olan terör örgütlerine ve düşmana karşı ülkenin savunulması sırasında hayatını kaybedenler için kullanılan bir kavramdır. ‘Şehit’ kavramı askeri bir özellik taşır, ancak terör eylemleri nedeniyle hayatlarını görev sırasında veya görevden dolayı kaybeden yargı mensubu, asker, polis ve kamu görevlilerinin de “şehit” olarak nitelendirildiği görülmektedir. Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlar bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybettiklerinde, devlet kurumları ve toplum nezdinde teamülen şehit, yaralanan ise gazi olarak görülmektedir. Aynı durum terör eylemi sırasında, bu terör eylemine maruz kalan sivil vatandaşlarımız içinde geçerlidir.” diye yazdı.

ŞEHİT ANALARINA VE ŞEHİTLERİMİZİN EVLATLARINA BOYNUMUZUN BORCUDUR

Gerekçede; “Devleti yöneten ve yasa koyuculardan sadece saygı bekleyenşehitlerimize ve gazilerimize, en başta hukuki düzlemde bu saygıyı ve minneti göstermeliyiz. Çocuklarını şehit vermiş insanlara verilecek hiçbir şey, şehit çocuklarını geri getiremeyeceğine göre, şehit yakınlarının da devletten ve devlet adamlarından tek beklentisi şehitlerine her düzlemde saygı gösterilmesidir. Aksi söz konusu olduğunda şehit yakınlarının ve gazilerimizin manevi açıdan çökmeleri söz konusu olacaktır.” diyen Kabukcuoğlu,

‘’Ülkemizin birliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve barış dolu bir gelecek adına terörle mücadelede ve terör eylemine muhatap olmaları sonucu vefat eden vatandaşlarımızın Şehit ve yaralanan vatandaşlarımızın ise Gazi unvanlarının, hakettiği gibi, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’ndaki metinlerde yer almasıdır.’’ ifadesine yer vererek kanun teklifinde değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. 

BÜLTEN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık