Mayıs nisandan iyi değil: Ekonomiye güven azaldı

Ekonomik güven endeksi nisanda 84,7 iken, mayısta yüzde 8,5 azalışla 77,5 oldu. Tüketici, reel kesim, inşaat, hizmet ve perakende endekslerinde düşüş gözlendi.

Mayıs nisandan iyi değil: Ekonomiye güven azaldı
  • 28 Mayıs 2019, Salı 11:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksi, nisan ayında 84,7 iken, mayıs ayında yüzde 8,5 oranında azalarak 77,5 oldu. Ekonomik güven endeksindeki azalış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Mayıs ayında tüketici güven endeksi 55,3 değerine, reel kesim güven endeksi 94,7 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 79,4 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 89,9 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 49,8 değerine geriledi.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir konuşmada, "Aralık, kasımdan, ocak aralıktan, şubat ocaktan daha iyi olacaktır. Dediğimizden çok daha iyi noktaya geldik. Mart nisan mayıs çok daha iyi performansın sergilendiği dönem olacak" demişti. Ekonomik göstergeler, her geçen ay Albayrak'ın iddia ettiğini tam tersi şekilde olumsuz performans sergiliyor.

artigercek.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık