YABANCI İSTİLASINA UĞRAMIŞ GİBİYİZ

İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, ülkedeki yabancı çalışanlar konusunu mecliste gündeme getirdi. Nuhoğlu konuyla ilgili Araştırma önergesinin gerekçesinde;

YABANCI İSTİLASINA UĞRAMIŞ GİBİYİZ
  • 25 Ekim 2019, Cuma 10:23

BAZI SEKTÖRLER TAMAMEN YABANCILARIN ELİNDE

‘’Ülkemiz son yıllarda yabancıların istilasına uğramış gibidir. Öyle ki her bir ülke vatandaşları değişik iş kollarında hâkimiyet sağlamışlardır. Bazılarının yasal yollardan gelip çalışma izni alarak çalıştıkları bilinmektedir. Çoğunluğu ise kaçak yollarla gelip çalışmaktadır.

Yasal yollarla giriş yapanlar arasında sayıları 100.000’lere varan ülkeler arasında Ermenistan, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan, Afganistan, Pakistan, Rusya, Ukrayna, Irak, İran, Moldova, Bangladeş ve Filipinler bulunmaktadır. Çalışma izni olan çok sayıda Mısır, Çin ve Hindistan vatandaşı olduğu da görünmektedir. Kaçak yollarla giriş yapanların çoğunluğu yukarıda sayılan ülkeler ile komşu ülkelerden ve Afrikalıdır.’’

TÜRKLER İŞSİZ YABANCILAR HER SEKTÖRDE

‘’Halk arasında yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgilere göre ev hizmetlerinde veya sekreter olarak Rus, Moldovalı ve Filipinlilerin tercih edildiği, gece kulüpleri ve eğlence yerlerinde Ukraynalı, Moldovalı ve Filipinlilerin, seyyar satıcılar ve uyuşturucu pazarının Afrikalıların elinde olduğu, tarım ve inşaat sektörlerinde Ermeni ve Gürcülerin tercih edildiği, fırın, lokanta, büfe gibi gıda sektöründe Orta Asya Türk Cumhuriyetinden gelenlerin tercih edildiği anlaşılmaktadır.

Bilhassa giyim-tekstil başta olmak üzere imalat sanayiinde görülen yabancılar büro yönetimi ve eğitim sektöründe de vardır.

Yasal veya kaçak yollarla gelerek çalışma hayatına katılanlar en çok İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin, İzmir, Muğla, ve Gaziantep’te görülmekle beraber ülkemizin her yöresinde ilçelere, beldelere varıncaya kadar dağılmışlardır.

Son yıllarda ülkemizde ekonomik büyüme giderek düşmekte buna bağlı olarak işsizlik her geçen yıl artış göstermektedir. ‘’ dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİYLE  8 MİLYON VATANDAŞIMIZ İŞSİZ

‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğimiz günden bu güne işsizlikte karşı karşıya kaldığımız durum özetleyecek olursak;

1 milyon 100 bini üniversite mezunu olmak üzere 8 milyonu aşkın vatandaşımız işsiz. Çalışma çağındaki nüfusumuzdaki işsizlik oranı 2 kat artış göstermiştir. Son iki ayda 2 milyon vatandaşımız daha işsiz kalmış durumdadır. Son 16 aydır tüm şehirlerimizde işsizlik artış göstermektedir. ‘’ dedi.

İyi Parti’li Nuhoğlu, ülkedeki işsizliğe çare bulabilmek yasal veya kaçak yollarla ülkemizde çalışanların etkisinin ve varsa diğer sebeplerin araştırılması, eksikliklerin tespit edilmesi, çözüm yollarının belirlenebilmesi için Araştırma Önergesini meclise sundu.

BÜLTEN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık