Dr. Üstündağ: Çocuklarınıza mutlaka süt içirin!

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi üzerindeki etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilen sütün her gün tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

Dr. Üstündağ: Çocuklarınıza mutlaka süt içirin!
  • 17-04-2017 23:58

Süt tüketiminin önemine işaret eden Uzmanlar,  bugünümüzün ümidi ve aynası geleceğimizin güveni ve teminatı olan çocukların okuldaki başarısı için doğru beslenmenin çok önemli olduğuna vurgu yapıyorlar.

Mersin’in sevilen ve saygı duyulan popüler doktorlarından Modern Tıp Merkezi Kurucusu Dr. Uğurcan Üstündağ,  okul başarısı için çocukların iyi beslenmesi gerektiğini söyledi.

Dr.Üstündağ, "Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi üzerindeki etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilen sütün her gün tüketilmesi okul başarısı açısından da son derece önemlidir. Okulla birlikte çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal büyüme ve gelişmesi de hızlanıyor. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmemesi, enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda almamaları, büyüme ve gelişmeyle birlikte okul başarısını ve zihinsel performansı olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla yapılan araştırmalarda iyi beslenen çocukların okul başarısının, yetersiz ve dengesiz beslenenlere göre daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bu beslenme modeli içinde de sütün çok önemli bir yeri var. Çocuklara her gün mutlaka süt içirilmesi başarıyı da doğrudan etkileyecektir. Çocukların güne mutlaka içinde sütün de olduğu bir kahvaltıyla başlaması gerekmektedir. Kahvaltı yapılmamasının öğrencilerde problem çözme becerisini azaltır.  Düzenli kahvaltının okul başarısını ve akademik puanı yükselttiğini, öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevlerini olumlu yönde etkiler.  Kahvaltıda sütü eksik etmemek gerekiyor. Çünkü sütün içindeki tirozin adlı aminoasit dikkati ve bilişsel performansı olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca süt, laktoz ve protein içeriği ile kan şekerini yavaş yükseltiyor ve uzun süre dengede tutuyor. Yeterli protein içeren kahvaltıdan sonra ise kan şekeri düzenli gidiyor. Açlık düzeyinin üzerinde seyrediyor ve böylece süt içen açlık hissi duymuyor. Bu nedenle özellikle okul çağı çocukların kahvaltıda protein gereksinimini karşılamak için en iyi protein kaynaklarından biri olan sütü tüketmeleri çok önemlidir. Sütün; başta protein olmak üzere kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi iskelet sistemi için gerekli olan tüm besin öğelerini içerdiğini bilmemiz gerek" dedi.ÇOK OKUNAN HABERLER