Endometriozis ve pelvik ağrı kadında mutsuzluk nedeni

İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Pelvik ağrı ve Endometriozis Kongresine dünyaca ünlü pek çok Türk ve yabancı uzman katılıyor. Kongrede kısırlık ve endometriozis başta olmak üzere kadın sağlığı ile ilgili konular ve yeni tedaviler ele alınıyor.

Endometriozis ve pelvik ağrı kadında mutsuzluk nedeni
  • 05-05-2017 11:12

Endometriozis, dünyada 15 ila 49 yaşlarındaki her 10 kadından birinde görülüyor. Rahim içindeki endometrium dokusunun karın boşluğundaki başka dokulara yerleşmesine yol açan hastalık, ağrılı cinsel ilişki, hazımsızlık, kabızlık, karın ağrısı, ağrılı adet veya adet düzensizliği gibi şikâyetlerle kendini gösteriyor. 

İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Pelvik ağrı ve Endometriozis Kongresinde de en fazla üzerinde durulan konulardan biri endometriozis oldu. 

ENDOMETRİOZİS EN ÖNEMLİ KISIRLIK NEDENLERİNDEN BİRİ 

Endometriozis ile infertilite (kısırlık) arasında çok sıkı bir ilişki bulunduğunu belirten Pelvik Ağrı ve Endometriozis Derneği Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, açıklanamayan infertilite vakalarının % 25 ile 50’ sinde endometriozisle karşılaşıldığını söyledi. 

KRONİK PELVİK (GENİTAL BÖLGEDE) AĞRI HAYATI KABUSA ÇEVİRMESİN

6 aydan uzun süren, devamlı ya da ara sıra ortaya çıkan ve cinsel birleşme ya da adet kanaması ile ilişkili olmayan alt karın ağrısına kronik pelvik ağrı deniyor. 15–50 yaş arasındaki kadınların yüzde 5 ila 20’sinde görülen kronik pelvik ağrının birçok nedeni olabiliyor. Pelvik ağrının nedenini tespit etmek ve buna göre tedavi uygulamanın önemine değinen Dr. Attar, “Çünkü pelvik ağrı kadınları mutsuz eden, hatta eş, aile ve iş yaşamlarını derinden etkileyebilen yaşam kalitesini bozan bir sorundur. Bu sebeple tedavide hastaya yeterli zaman ayırarak, korku ve kaygılarının giderilmesi önemlidir” dedi. 

EGZERSİZ, DOĞRU BESLENME VE YAŞAM TARZI İLE ŞİKÂYETLER AZALTILABİLİR 

Kronik pelvik ağrı tedavisinin etkin olması için ağrının nedenini bulmak büyük önem taşıyor. Her hastanın değişik yaşam şartları, günlük yaşam aktiviteleri bulunmasına rağmen, çoğu hastaların cinsel yaşamlarında sorun bulunduğunu dile getiren Dr. Attar, kronik pelvik ağrıda hastanın yaşam kalitesini artırabilecek uygulamalar hakkında ise şu bilgileri verdi: 

GEVŞEME EGZERSİZLERİ VE CİNSEL EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

“Fizyoterapistlerin önereceği, pelvik bölgenin dolaşımını artıracak egzersizler ağrı tedavisinde önemli yer tutmaktadır. Hastaya; gevşeme egzersizleri, düzenli fiziksel aktivitenin yanında diyet, ağrıyı azaltma, emosyonel stresi azaltma, cinsellik konularında eğitim ve danışmanlığı içeren eğitim programları düzenlenmelidir. 

BOL LİFLİ GIDA VE SU TÜKETİLMELİ

Pelvik taban kaslarında gerginlik, yeterince lifli gıda veya sıvı alınmaması ve fiziksel aktivitenin olmaması kabızlığa yol açabilmektedir. Kabızlık da kronik pelvik ağrı şikâyetlerini arttırabilir. Bu nedenle; lifli gıdaları tüketmek, bol sıvı almak ve mesaneyi irrite eden gıdalardan kaçınmak (çay, kahve, kola, çikolata, sirke, mayonez, alkol, elma, kayısı, eski peynir, soğan, muz, soya fasulyesi, üzüm, domates, baharatlı yiyecekler, aspartam, sakarin gibi) önemlidir. (NTV)ÇOK OKUNAN HABERLER