Yüksek Tansiyonun Neden Olduğu 5 Sağlık Sorunu

Türkiye’de her 3 kişiden 1’inde ortaya çıkan yüksek tansiyon herhangi bir belirti vermeden ilerleyebiliyor. Ortalama yaşam süresini kısaltan hipertansiyon, yaşam kalitesini düşürerek organ hasarına ya da pek çok hastalıklara neden olabiliyor. Hipertansiyon hastalarının P’si hastalığının farkında olmadığı ya da tedavi almadığı için bu sorun ile yaşıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Veli Kırbaş, yüksek tansiyonun nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yüksek Tansiyonun Neden Olduğu 5 Sağlık Sorunu
  • 21 Kasım 2018, Çarşamba 10:08

Hipertansiyon sinsice ilerliyor

Damardaki kanın, damar duvarına yaptığı yüksek basınç olarak adlandırılan hipertansiyon, sinsice ilerleyerek kronik bir hastalığa dönüşmektedir. Kan basıncı ölçüm cihazlarıyla elde edilen tansiyon; kalbin kasılması sırasında oluşturduğu basıncı ifaden eden büyük yani sistolik kan basıncı ve kalbin gevşeme dönemindeki basıncını gösteren ve küçük tansiyon olarak adlandırılan diyastolik kan basıncı ifade etmektedir. Kan basıncının, 140/90 mm/Hg’dan yüksek olması hipertansiyon veya yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Evde yapılan ölçümlerde ise yüksek tansiyondan bahsedebilmek için bu değerin 135/85 mm/Hg’den yüksek olması gerekir.

Her 3 kişiden 1’nde görülüyor

40 yaş üstü erişkinlerin yaklaşık 2’sinde yani her 3 kişiden 1’inde yüksek tansiyon görülmektedir. Türkiye’deki yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası olduğu bilinmektedir. Ancak bu hastaların büyük bir kısmı herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadığı ve bir belirti yaşamadığı için teşhis konulamamaktadır. P oranındaki hasta grubu, sorunun farkında olmadan yaşamını sürdürmektedir.

Belirtiler dikkate alınmalı

Hipertansiyon genellikle belirti vermeden ilerler. En belirgin şikayetleri ise baş ve ense ağrısı çarpıntı, nefes darlığı ve burun kanamasıdır. Tansiyon hastalığını erken teşhis edebilmek için belli aralıklarla kan basıncının ölçülmesi gereklidir. Hipertansiyonun zararlarına rağmen tedavi altında olan hipertansif hastalarda kan basıncı kontrol oranı @’dır.Tedavi edilmemiş veya eksik tedavi edilmiş hipertansiyon, beklenen yaşam süresini kısaltmaktadır.

Hipertansiyonun her organa zararı var

Hipertansiyonluların

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık