Avukat kadınlar maruz bırakıldıkları tacizleri anlatıyor: Erkek yargı düzeninde kadın avukat olmak

Bir hakimin duruşma salonunda kadın avukatın etek boyunu kısa olduğu gerekçesiyle ölçtürmeye kalkması sonrası gözler adliye binalarına çevrildi. Kadın avukatlar yaşadıkları ayrımcılığı anlattı: Duruşmada bir grup avukattan sadece biri konuşacaksa, hakimin tercihi erkek avukattan yana oluyor. Sözümüz sık sık kesiliyor. “Polislere biraz şirin davranın canım” denebiliyor

Avukat kadınlar maruz bırakıldıkları tacizleri anlatıyor: Erkek yargı düzeninde kadın avukat olmak
  • 01 Haziran 2019, Cumartesi 14:44

EKİN AYAZ

Türkiye’de çalışan kadınların yaşadıkları cinsiyete dayalı mesleki ayrımcılık her alanda kendini hissettiriyor. Taciz, küçümseme, dışlanma, ücret eşitsizliği, mobbing kol gezerken hemen her meslekte bunun bir biçimini bulmak mümkün. Son olarak bir hakimin, bir avukatın etek boyunu ölçmeye cüret etmesi ve ardından toplumsal baskı nedeniyle mesleğinden uzaklaştırılması kadın avukatlar başka neler yaşıyorlar? Uğradıkları tacizin, maruz kaldıkları muamelelerin sınırları neler? Sorularını da akıllara getirdi. Erkek yargı düzeninde, “Müslüman ülkede böyle etek giymemeli” buyurganlıkları eşliğinde mesleğini yapmaya çalışan kadın avukatlarla konuştuk. Hepsi, henüz daha staj döneminde “çay getir” cümlesi ile başlayan, hakimin duruşmada daha az söz vermesi ile devam eden, “kadından ceza avukatı olmaz” “mini etek giyme”, “polislere biraz şirin davranın canım” gibi yargılara varan sürecin toplumsal eşitsizliğin geldiği son noktayı gösterdiğini söylüyor.

İlk olarak Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi mesleğinde tam 13 yılı geride bırakmış Seher Kırbaş Canikoğlu ile konuşuyoruz. Canikoğlu cinsiyet rollerinin mesleğin her aşamasında kadınların peşini bırakmadığı henüz stajyerken “çay istemek” ile başlayan sürecin, duruşma söz kesme, kılık kıyafete karışma, iki soy isim kullanan avukat ile polisten, hâkim savcıya kadar her kademede tiye alınmasıyla devam eden süreci şu sözlerle anlatıyor:

TOPUKLU AYAKKABI: ÜNİFORMA

“Kadın avukatların dış görünümüne erkek avukatlara oranla daha çok önem vermelerinin beklendiğini söylemek yanlış olmaz” diyen Caniklioğlu, “Mesela topuklu ayakkabı kadın avukatların üniformalarının gayri resmi parçasıymış gibi bir kabul var. Her ne kadar açıkça dile getirilmese de, bazı avukatlık ofislerinin toplumun “güzellik” kabullerine uyan kadın avukat ve stajyerleri tercih ettikleri şeklinde şikâyetleri duyuyoruz” şeklinde konuşuyor.

Caniklioğlu, duruşmalarda kadın avukatların sadece hâkimler değil, erkek avukatlar tarafından da sözlerinin kesildiğini vurgulayarak “Duruşmada bir grup avukattan sadece biri/ birkaçı konuşacaksa, tercihin çoğunlukla erkek avukattan yana kullanıldığını görüyoruz. Bazı kadın stajyer avukatlardan çalıştıkları ofislerde çay, kahve servisi yapmalarının istendiği şeklinde şikâyetler alıyoruz; bu tür taleplerle erkek stajyerler daha az karşılaşıyor. Cinsiyet rolleri, kadınların stajyerken de peşini bırakmıyor” diyor.

AVUKAT DEĞIL PSIKOLOG

Caniklioğlu sözlerini şöyle sonlandırıyor: “İki soyadını da kullanan kadın avukatlar; polisler, savcılar ve hâkimler tarafından neden iki soyadı kullandığı sorusuna sıkça muhatap oluyor ve cevabı dinlerken soranların yüzlerinde müstehzi bir ifade oluyor. Müvekkiller kadın avukatları daha çok psikolog gibi kullanma eğilimindeyken, erkek avukatları profesyonel bir meslek elemanı olarak değerlendirme eğiliminde olabiliyor.”

Ardından İzmir Barosu’ndan henüz iki yıldır Avukatlık yapan Özge Adalı ile konuşuyoruz. Adalı, “Mesleğe ilk başladığım zaman bir ofise iş görüşmesi için gittiğimde işveren bana yakın zamanda evlilik düşünüp düşünmediğimi sorduğunda yüzüne şaşkın bir ifadeyle bakmıştım” diyerek başlıyor söze ve şöyle devam ediyor:

“Bir açıklama yapma gereği duymuş olacak ki “yani şimdi kadınlar düğün hazırlığı için sık sık izin alıyor sonra da çocuk yapıyor izin alıyor” demişti. Aynı soruyu bekar erkeklere sorup sormadıklarını sorduğumda ise hiçbir cevap verememişti. Etek boyumuzun kısa olmaması gerektiği söyleniyor, bunun sebebi olarak da sanki iyi niyetlilermiş gibi adliyeye gittiğimizde rahatsız olacağımız söyleniyor. Çünkü neden? İcra dairelerinde dosya almak için merdivene çıkmamız gerekiyor. Sen benim etek boyumla uğraşacağına icra dairelerinin bu rezalet durumuyla uğraşsana! Avukatlar niye icra dairelerinde düşme tehlikesini göze alarak merdivenle en üst rafa tırmanmak zorunda kalıyor? Kadınların etek boyunu düşündüğün kadar bunu düşündün mü acaba?”

BİRGÜN GAZETESİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık