Binali Yıldırım önemli açıklamalar yapıyor

Meclis Başkanı Yıldırım, Antalya’da “Avrasya'da Ekonomik İşbirliği, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma” temasıyla düzenlenen Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı Açılış Töreni’nde konuştu.

Binali Yıldırım önemli açıklamalar yapıyor
  • 09 Ekim 2018, Salı 12:22

Meclis Başkanı Yıldırım, Antalya’da “Avrasya'da Ekonomik İşbirliği, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma” temasıyla düzenlenen Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı Açılış Töreni’nde konuştu.

"Dünyada herkesin iş, aş ve refaha sahip olmasını sağlamak gibi ortak bir sorumluluğumuz var. Bunu yerine getirmek için her yıl düzenli olarak yaptığımız Avrasya Parlamento Başkanları Temsilcileri toplantılarını bir sekretarya altında toplamayı teklif ediyorum."

"Türkiye olarak kalkınma yardımlarında oldukça cömert davranıyoruz. Yedi yılı aşkın süredir 3,5 milyon Suriyeli mülteciye kucak açıyor, ev sahipliği yapıyoruz. Çünkü bizim anlayışımız; yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma üzerine kurulmuştur."

"Uluslararası gündemin en önemli maddelerinden biri de göçtür. Eğer göç olgusu doğru yönetilirse, sürdürülebilir kalkınmaya da katkı sağlayacaktır. Göç ve kalkınma konusunda ortak stratejilerin de hayata geçirilmesi ancak bölgesel krizlerin sona erdirilmesiyle mümkündür."

"Ekonomik olarak nispeten güçlü ülkelerin vurdumduymaz davranışları; dünya ekonomisine, dünya halklarının ortak refahına zarar veriyor. Türkiye olarak, çok taraflı ticaret sistemini tehdit eden bu kısıtlamaları, korumacılık eğilimlerini doğru bulmuyoruz."

"Ekonominin silah ve baskı aracı olarak kullanılmasını kabul edilemez olarak görüyoruz. Rezerv para kurlarını kullanarak siyasi hedeflere ulaşma çabasını da tüm uluslararası ekonomi sistemini tehlikeye düşürecek bir hareket olarak değerlendiriyoruz."

"ABD yönetiminin bazı kişi, kuruluş ve ülkelere dava açması ve mahkumiyet vermeye çalışması; ne Amerikan iç hukukuna ne de diğer ülkelerin uluslararası hukukuna uygundur. Bu yöntem, uluslararası hukukun üstüne yerleşme gayretine dönüşmüştür."

"Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde; ayrımcı olmayan, ve kurallara tabi ticaret sisteminin sürdürülebilir şekilde korunması önceliğimizdir. Türkiye olarak dış ticarette karşılıklı olarak ulusal para kullanılması fikrini önemsiyor ve destekliyoruz."

"Avrasya bölgesinde altyapı, ulaşım ve iletişim ağlarının güçlendirilmesi konusunda son yıllarda çok önemli adımlar atılmıştır. Daha fazla çalışıp bölge ülkeleri arasındaki altyapı gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına gayret göstermeliyiz."

"Türkiye, sürdürülebilir kalkınmanın başarılması için gerekli adımları atmaya hazırdır. Değişen iklim şartlarına uyumu artırmak ve toplumları iklim değişikliğine karşı dirençli hale getirmek için alınacak tedbirler, kimsenin geride bırakılmaması hedefine ulaşmak için elzemdir."

"Küresel ısınma artık teorik bir tartışma olmaktan çıkmıştır. Bu konuda somut adımlar atmaya ihtiyaç vardır. Küresel ısınmadan olumsuz etkilenen ülkeler arasındayız. İklim değişikliğinin tahrip edici etkilerinden dünyamızı ve insanlığı kurtarmak için adımlara ihtiyaç var."

BAŞKANIN KONUŞMASI an itibari ile DEVAM EDİYOR...

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık