Erdoğan'ın karizmasından faydalanma peşine düşenler var

Yasin Aktay'a göre parti içinde insani değerler için değil, maddi kazanımlarını korumak için siyaseten tutuculaşanlar var

Erdoğan'ın karizmasından faydalanma peşine düşenler var
  • 08 Nisan 2019, Pazartesi 13:48

AKP içinde 31 Mart sonrasında parti içinde tartışma iddiaları kulislerde sık sık konuşuluyor. AKP Genel Başkan Danışmanı Prof. Yasin Aktay, Yeni Şafak'taki yazısında, isim vermeden parti içinde bir kesimin Erdoğan'ın karizmasından faydalanmanın peşine düştüğünü ifade etti. Aktay, ayrıca parti içinde insani değerler için değil, maddi kazanımlarını korumak için siyaseten daha da tutuculaşan bir ekip olduğuna da işaret etti.

Yasin Aktay'ın bugün (8 Nisan 2019) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Dikkat edin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde arka arkaya bu düzeyde bir oy sürekliliğini bu kadar süre muhafaza eden tek parti AK Parti. Neticede yine her iki kişiden birinden daha fazlasının desteklemeye devam ettiği bir parti. Buna rağmen ona dair, adaylara dair, söylemlerine dair, son zamanlardaki bazı uygulamalarına dair, teşkilatlarının yorgunluğuna ve halktan uzaklaşmalarına dair şikayetlerin de artık şüyu bulmaya başlamış olduğu bir parti.

Bu şayiaların tamamının boş olduğunu, rakip partilerin propagandalarına dayanıyor olduğunu kimse söyleyemez. Ciddi bir karizma rutinleşmesi veya asabiye entropisinin yaşandığı su götürmez bir gerçek. “Asabiye entropisi” artık insanların değerleri için değil, maddi kazanımlarını korumak için motive oldukları, yani siyaseten iyice tutuculaştıkları bir süreçtir. Belli değerler için fedakarlığın önplanda olduğu karizmatik dönemlere özgü ruh ve motivasyon yerini insanların maddi kazanımlarını korumaya hasrettikleri bir tutuculuk alıyor ve bu bütün siyasal davranışlara veya etiğe sirayet ediyor.

Liderin karizması hala yerli yerinde, taptaze ve canlı. Ancak onu izleyenler artık bu karizmaya inanmaktan ziyade o karizmadan faydalanmanın telaşına düşmüşlerdir.

artigercek.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık