G7 Zirvesi Başladı: Şu Ana Kadar Ne Oldu?

Dünyanın en büyük ekonomilerinden yedisini her yıl buluşturan G7 Zirvesi, dün akşam Fransa'nın Biarritz kasabasındaki akşam yemeğiyle başladı. Zirvede masaya yatırılan konular arasında İran'ın nükleer programı, Amazon Yağmur Ormanları'ndaki yangınlar gibi konular var.

G7 Zirvesi Başladı: Şu Ana Kadar Ne Oldu?
  • 25 Ağustos 2019, Pazar 14:16

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada liderleri dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Biarritz kasabasında liderler onuruna verdiği akşam yemeğiyle resmen başladı. 

Macron, liderleri Biarritz'deki Hotel du Palais'de karşıladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, ardından yemeğe geçti. 

Michelin yıldızlı şefler

Liderlerin yemekleri için Michelin yıldızı sahibi beş aşçı görevlendirildi. Elysee Sarayı'nın yemek şefi Vincent Jumert, hedeflerinin dünya liderlerinin iyi yemek ve iyi yerel şarap ile vakit geçirmelerini sağlamak olduğunu söyledi. 

Şaraplara vergi gelebilir

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz ransız şaraplarına daha fazla vergi kesilmesini planladığının mesajını vermişti.

Trump, "Fransa, bizim şaraplarımıza çok vergi keserken, biz onların şaraplarından daha az vergi alıyoruz. Bu adil değil, bunu dengelemek için bir şeyler yapacağız" ifadelerini kullanmış, ABD yapımı şarapların Fransa yapımı şaraplardan daha kaliteli olduğunu öne sürmüştü.  

"Bugüne kadarki en iyi toplantı"

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda öğle yemeğinde bir araya geldiği Macron ile buluşmasıyla ilgili "bugüne kadarki en iyi toplantımızdı" ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı ayrıca yine attığı tweet'te "Emmanuel Macron harika bir iş çıkarmış. Dünya liderleri çok iyi anlaşıyor. Gelişme sağlandı!" dedi

Ana tema: Eşitsizlikle mücadele

İklim krizi, erkek şiddeti, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konuların gündemde olduğu zirvede Brexit de gündeme gelecek. 

Zirvenin ana teması ise "eşitsizlikle mücadele." 

Zirvenin üçüncü gününde "iklim, biyoçeşitlilik ve okyanuslar" ele alınacak. 

Trump'tan Johnson'a Brexit desteği

Trump ve İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson ise bugün (Pazar) sabah kahvaltısında bir aradaydı.

Trump, gazetecilerin Johnson'a Brexit ile ilgili tavsiye verip vermeyeceği sorulunca "Tavsiyeye ihtiyacı yok. Brexit için doğru adam" yanıtın verdi. 

Trump, ayrıca Brexit sonrası dönemde ülkesinin İngiltere ile "çok büyük bir ticaret anlaşması" yapacaklarını söyledi.

İngiltere Başbakanı, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile de ikili bir buluşma gerçekleştirecek. 

Amazon Ormanları'ndaki yangınlar

Macron, zirve öncesi dünya oksijeninin yüzde 20'sini sağlayan Amazon Yağmur Ormanları'nda haftalardır süren yangınların zirve gündemine alınmasını talep etmişti. 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Macron'a katıldığını, yangınlara öncelik verilmesi gerektiğini kaydetmişti. 

Zirvede konuşulacak ana konulardan biri de yangınlar olacak. (PT) 

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık